Çalışmalar sonuç verdi! Yeni yöntemle birlikte yapay gıdalara bir adım daha yaklaşıldı

Çinli bilim insanları karbondioksit ve suyu glikoz ve yağ asitlerine dönüştürecek yeni bir formül geliştirdi. Yeni teknik, Çin’deki öteki bir …

30.04.2022
Çalışmalar sonuç verdi! Yeni yöntemle birlikte yapay gıdalara bir adım daha yaklaşıldı

Çinli bilim insanları karbondioksit ve suyu glikoz ve yağ asitlerine dönüştürecek yeni bir formül geliştirdi. Yeni teknik, Çin’deki öteki bir kümenin 2021’de karbondioksitten nişastayı başarılı bir biçimde sentezlemesinden sonra geldi ve yapay yahut yarı yapay besin üretimi için yeni bir potansiyel sağladı.

Çin Elektronik Bilimi ve Teknolojisi Üniversitesi, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi’nden araştırmacılar, Nature Catalysis mecmuasında yayınlanan bir çalışmada hibrit bir elektro-biyosistemi tanıttılar.

ELEKTRİKLE ÜRETİLMİŞ ASİTTEN YAPAY GLİKOZ ÜRETİLDİ

Sistem, karbondioksiti yüksek randımanla verimli bir biçimde glikoza dönüştüren maya fermantasyonu ile uzamsal olarak başka karbondioksit elektrolizini birleştiriyor. Sistem, karbondioksitten saf asetik asidi kararlı bir biçimde dönüştürebilen ve daha sonra elektrikle üretilmiş asetik asitten yapay glikoz üretmek için genetik olarak tasarlanmış maya kullanan nano-yapılı bir bakır katalizör kullanıyor.

YENİ METOT ETRAF SIKINTILARI İLE SAVAŞACAK

Çalışmada, sistemin ayrıyeten karbondioksit kullanarak yağ asitleri üzere diğer eserler üretebildiği de gösteriliyor. Makalenin müelliflerinden olan Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Zeng Jie, “Bu süreç, karbondioksiti sirkeye dönüştürmek ve mayanın glikoz ve yağ asitleri üretmek için beslenmesi olarak anlaşılabilir” dedi. Araştırmacılar, karbondioksitin katma kıymetli eserlere dönüştürülmesinin, yenilenebilir elektrikle çalışan bir imalat sanayisinin cazip imkanlarının bununla birlikte ayrıyeten etraf meseleleriyle başa çıkmak ve döngüsel bir iktisat elde etmek için büyük ölçüde daha evvel kullanılmayan bir fırsatı temsil ettiğini söylediler.

Xinhua / Dünya

Karbondioksit ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.