Çalışma Bakanlığı’nda koltuk krizi

Geçtiğimiz perşembe günü yapılacağı duyurulan Kamu İşçisi Müşavere Heyeti’nin (KPDK) toplantısı son anda iptal edildi. İptal münasebeti ise …

21.11.2021
Çalışma Bakanlığı’nda koltuk krizi

Geçtiğimiz perşembe günü yapılacağı duyurulan Kamu İşçisi Müşavere Heyeti’nin (KPDK) toplantısı son anda iptal edildi. İptal münasebeti ise pandemi önlemleri olarak açıklandı. Lakin kelam gelimi edilen toplantının öncesi memur konfederasyonları ile Çalışma ve So…

Geçtiğimiz perşembe günü yapılacağı duyurulan Kamu Çalışanı İstişare Heyeti’nin (KPDK) toplantısı son anda iptal edildi. İptal münasebeti ise pandemi önlemleri olarak açıklandı. Lakin kelam gelimi edilen toplantının öncesi memur konfederasyonları ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ortasında geçen koltuk krizi nedeniyle ertelendiği konu bahis oldu..

Saat 11.00’de yapılacak toplantıya en çok üyesi bulunan Memur-Sen, Türkiye Kamu-Sen ile KESK temsilcileri katılmak için bakanlığa gitti. Lakin toplantı belirlenen saatte başlamadı. Ortadan 1 saate yakın müddet geçmesine rağmen Bakan Vedat Alım salona gelmedi.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine nazaran daha evvelki toplantılarda memur temsilcileri ile kamu temsilcileri masada karşılıklı otururken bu sefer Bakan Alım, KPDK Lideri olarak masa başında oturmak istedi.

Sendikalar ise bu duruma itiraz ederek toplantının toplu mukavelede olduğu üzere karşılıklı oturma nizamında yapılması gerektiğini vurguladı. Memur-Sen, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım ile görüştü. Lakin uzlaşma sağlanamadı.

Ortadan 1 saate yakın vakit geçtikten sonra çalışma genel müdürü, salona gelerek toplantının salgın gerekçesiyle ileri bir tarihte online olarak gerçekleştirileceğini bildirdi. Bakanlık da “Toplantı beklenenden fazla iştirak olmasından ötürü, pandemi önlemleri gereği ileri bir tarihte çevrimiçi olarak yapılmak üzere ertelenmiştir” bilgisini paylaştı.

KESK Eş Genel Lideri Mehmet Bozgeyik, “Toplantı saatinde konfederasyonlar olarak bakanlıktaydık. Lakin bakan gelmedi. 12.00’ye kadar bekledik. Sonra da bize ‘Salon kalabalık, pandemi var, ertelendi’ denildi. Halbuki ağustostaki toplu mukaveleyi birebir salonda yapmıştık. Şimdiye kadar toplu mukavele nizamıyla oturduk. Bakana masanın başında yer ayrılmış. Oraya koltuk konulmuş. Bakan gelmedi lakin koltuk oradaydı. Koltuk krizi çıktı herhalde” dedi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.