Büyük gün yarın! Hastaneler ve toplu taşıma hariç her yerde maske zorunluğu kalkacak

Koronavirüs Bilim Heyeti yarın maske ve karantina kararlarını kıymetlendirmek üzere toplanacak. Tüm kapalı alanlarda maske kullanımı …

19.04.2022
Büyük gün yarın! Hastaneler ve toplu taşıma hariç her yerde maske zorunluğu kalkacak

Koronavirüs Bilim Heyeti yarın maske ve karantina kararlarını kıymetlendirmek üzere toplanacak. Tüm kapalı alanlarda maske kullanımı zorunluluğunun kaldırılması beklenirken, karantina mühletinin de kaldırılmasının masada olduğu belirtiliyor. Maske kullanımının okullarda da zarurî olmayacağı bildiriliyor. Öte yandan maske kullanılacak iki alanın ise hastaneler ve toplu taşıma olması bekleniyor.

Koronavirüs hadise sayılarının 5 binin altına düşmesi ile birlikte salgının en ağır devri geride kaldı. Bu kapsamda pandemi boyunca alınan kimi kısıtlamalar kaldırılmıştı. Artık de uygulanmakta olan öteki kısıtlamaların kaldırılması gündemde.

“EN KIYMETLİ TOPLANTILARIMIZDAN BİRİ OLACAK”

Pandemide gelinen son noktayı pahalandıran Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, “Hastanelerimizde, ağır bakımlarda gitgide hastalarımız azalmakta, koronavirüs servisleri peyderpey kapanmaktadır. Bu hafta çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu’muzda salgında gelinen noktayı ve mevcut önlemleri ele alacağız. Kankent aydın haberleritimce Bilim Heyeti’nin en kıymetli toplantılarından biri olacaktır.” demişti.

MASKE VE KARANTİNA MECBURİLİĞİ ELE ALINACAK

Sabah’ın haberine nazaran bu gelişme sonrasında yarın toplanacak olan Bilim Şurası’nda; kapalı alanlarda maske takma zaruriliği, bir mühlet sonra da bir haftalık karantinanın kaldırılması gündemde olacak. Belli alanlar dışında maskenin tüm kapalı alanlarda kaldırılmasının gündemde olacağı bildirildi. Toplu taşıma ve hastanelerde maske zorunluluğunun devam etmesi beklenirken, okullarda ise maske kuralının kaldırılacağı kestirim ediliyor. Korona hastalarına verilen bir haftalık karantina müddetinin kaldırılmasının da yeniden bu toplantıda ele alınacağı belirtiliyor.

Haberler.com – Sıhhat

ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.