Buharkent’te sulama suyu sorunu çözülüyor

Buharkent’te sulama suyu sorunu çözülüyor Buharkent’in sulama zahmeti ortadan kalkacak Aydın’ın Buharkent ilçesinde 12 ay boyunca çiftçilere …

04.12.2021
Buharkent’te sulama suyu sorunu çözülüyor

Buharkent’te sulama suyu sorunu çözülüyor Buharkent’in sulama zahmeti ortadan kalkacak Aydın’ın Buharkent ilçesinde 12 ay boyunca çiftçilere sulama imkanı sağlayacak yeraltı kuyuları için sondaj çalışmaları başladı.

BUHARKENT, AYDIN (rehberaydin.com) – Buharkent‘te sulama suyu sorunu çözülüyor

Buharkent’in sulama kahrı ortadan kalkacak

AYDIN – Aydın‘ın Buharkent ilçesinde 12 ay boyunca çiftçilere sulama imkanı sağlayacak yeraltı kuyuları için sondaj çalışmaları başladı. Buharkent Belediye Lideri Mehmet Erol, projelerin tamamlanmasının akabinde kent genelindeki sulama meselesinin ortadan kalkacağını tabir etti.

Aydın’ın sulama sorunu yaşayan ilçelerinden olan Buharkent’te, çiftçilerin sulama sıkıntıları yeraltı kuyuları ile tahlile kavuşuyor. Yeraltı kuyularında sondaj çalışmalarının başladığını açıklayan Buharkent Belediye Lideri Mehmet Erol, Devlet Su İşleri yetkilileri ile birlikte kuyuların açılacağı yerde incelemelerde bulundu.

Kuyuların açılması ile birlikte yılın 12 ayı sulama imkanı sağlanacağını söz eden Lider Erol; “Buharkent, dünyanın en kaliteli incirlerinin yetiştiği bölge. Birebir vakitte eser çeşitliliği açısından en güçlü ziraî üretimin yapıldığı bölgelerden bir tanesi. Son periyotlarda kuraklıkla ilgili sıkıntılarımız var. Adıgüzel Barajı’ndan gelen sulama kanalımızla yerlerimizi suluyoruz. Şuan kanalın son noktasındayız. Su buraya gelinceye kadar birçok bölgede su gereksinimi var, ziraî sulama yapılıyor. Bu türlü olunca mkent aydın haberlerilesef su bize de az ölçüde geliyor. Hasebiyle Buharkent’te bu türlü bir sulama sorunu var. Biz ziraî sulama problemini kökten çözmek istiyoruz. Bu maksatla da DSİ ile görüşmeler yaptık. Sulama kanalında mağdur olan bölgelere besleme yapmak istiyoruz. Bunun için de en az 4-5 tane kuyu açmalıyız. DSİ bu talebimizi olumlu karşıladı. Burada onun çalışmalarına başladık. Daha evvel kuyu açılmasını düşündüğümüz bölgelerde jeofizik çalışması yapıyor arkadaşlarımız. Hangi bölgenin daha çok gereksinim duyduğu, hangi bölgeden daha çok su çıkabileceğini düşünerek onlara tekliflerimiz oldu. İnşallah önümüzdeki hafta bu çalışmalar sonuçlandırılacak ve kuyuları açmaya başlayacağız. Önümüzdeki sulama döneminin da Buharkent’in sulama muhtaçlığını karşılamayı amaçlıyoruz. Sulama manasında en az su alan ve mağdur olan bölgemize de yılın 12 ayı sulama imkanı sunmuş olacağız. Beklentilerimiz, açılan her kuyudan skent aydın haberleritte 200 ton, toplamda 1 ton su almak. Sulama kanalını bu biçimde beslediğimiz takdirde bizim sulama meselemiz büsbütün ortadan kalkmış olacak” dedi.

Sulama dönemi dışında da bölgelerdeki incir ve zeytin ağaçlarının da sulanabileceğini kelamlarına ekleyen Erol; “Bölgemizde zeytin ve incir ağaçları var ve bilhassa incir Mart aylarında suya muhtaçlık duyuyor. O manada yalnızca barajdan suyun gelmesini beklemeden de sulama imkanına da bu formda kavuşmuş olacağız” dedi.

“Su külfetini ortadan kaldıracağız”

Kent genelinde çağdaş sulama sistemlerinin de kurulması ile birlikte yaklaşık 8 bin dönümlük arazinin tasarruflu sulanmasını sağlayacaklarını söz eden Erol, “Aynı vakitte yaptığımız yeraltı barajı ile ilgili çalışmalar da son noktaya gelmiştir. Buharkent’in çabucak doğusundaki Çağlayan deresinin tabanında geçen sene açtığımız kuyudan skent aydın haberleritte 200 ton su alıyoruz. 2 bin dönümlük bir araziyi sulayacağız orada. Yaklaşık 8,5 milyonluk bir yatırım olacak. Onda da rehberaydin.comle kademesine gelmiş durumdayız. Önümüzdeki sulama döneminde inşallah onu da devreye sokmuş olacağız. Artık damlama sulama sistemlerine geçmemiz gerektiği herkes tarafndan bilinmektedir. Bu kapsamda biz 2 bin dönümlük kısmı damlama sulama sistemine çevirmiş olacağız. Cindere Barajı’ndan gelen ve bizim yarım kalan bir sınır çalışmamız vardı. Kapalı devre sulama sistemi. Onu da devreye aldık. Rehberaydi̇n.comlesi yapıldı, inşkent aydın haberleritı başlıyor. O da 2023 yılında devreye girdiği vakit 3 bin 500 dönümlük bir yeri sulamış olacak. Münasebetiyle toplamda 7-8 bin dönümlük bir araziyi yeni açacağımız kuyularla damlama sulama sistemi üzere tasarruflu sulama sistemleriyle sulama imkanına kavuşacağız. Su külfetini ortadan kaldırmış olacağız” dedi.

aydın haberleri / rehberaydin.com – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.