Bu da oldu: Sanal evrende ilk büyükelçilik

Bir Karayip ülkesi olan Barbados, kripto takviyeli değerli ölçüde ve en tanınan sanal gerçeklik dünyalarından biri olan Decentraland ile dijital …

22.11.2021
Bu da oldu: Sanal evrende ilk büyükelçilik

Bir Karayip ülkesi olan Barbados, kripto takviyeli değerli ölçüde ve en tanınan sanal gerçeklik dünyalarından biri olan Decentraland ile dijital bir büyükelçilik kurulması için muahede imzaladı. CoinDesk’in haberine nazaran Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı ayrıyeten…

Bir Karayip ülkesi olan Barbados, kripto takviyeli kıymetli ölçüde ve en tanınan sanal gerçeklik dünyalarından biri olan Decentraland ile dijital bir büyükelçilik kurulması için mutabakat imzaladı. CoinDesk’in haberine nazaran Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı ayrıyeten Somnium Space, SuperWorld ve öbür Metaverse (sanal evren) platformları ile mutabakatları da sonuçlandırmak üzere.

ELÇİLİK NE İŞ YAPACAK?

Yeni “sanal büyükelçilik” çeşitli projelerin hazırlanmasına, arazinin belirlenmesine ve satın alınmasına, sanal elçilikler ve konsoloslukların mimarisinin oluşturulmasına, e-vize üzere hizmetler sağlamak için tesislerin geliştirilmesine ve kullanıcıların avatarlarını çeşitli dünyalar ortasında taşımasına müsaade verecek bir “teleport” inşa edilmesine yardımcı olacak.

Decentraland’de 90 bin 601 parselden oluşan topraklar, Ethereum blok zincirine dayanan kripto para ünitesi MANA tarafından satın alınabilen NFT’lerden oluşuyor

‘VİYANA SÖZLEŞMESİ’NE UYGUN’

Sanal büyükelçilik fikriyle birlikte akıllara bu uygulamanın kanunlara uygun olup olmadığını getirdi. Barbados mevzuyla ilgili bir hukuk müşaviri tutarken, şimdiye kadar yapılan araştırmalarda uzmanlar, dijital büyükelçiliğin memleketler arası hukuka ve Viyana Sözleşmesi’ne uygun olacağını söyledi.

Ağustos ayında Metaverse büyükelçiliğini onaylayan Barbados hükûmetinin hareketi diplomatik bir fırsat olarak görülüyor. Barbados’un Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçisi H.E. Gabriel Abed, yaptığı açıklamada ülkenin çeşitli sanal dünyalarda yapılar inşa etmek ve dijital arazi satın almak için bu birinci uğraşın ötesine agresif bir biçimde genişlemeyi planladığını söyledi.

Kripto para denildiğinde, akla gelen birinci ülkelerden biri olan Barbados, birebir vakitte merkez bankası dijital para ünitesinin geliştirilmesinde sorumluluk üstlenen ülkeler ortasında da yer alıyor.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.