Bir ayda 25 kadın katledildi fail akrabalar, eşler, sevgililer

Türkiye’nin 20 Mart’ta gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ayrıldığı İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasından bu yana bayana …

04.12.2021
Bir ayda 25 kadın katledildi fail akrabalar, eşler, sevgililer

Türkiye’nin 20 Mart’ta gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ayrıldığı İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasından bu yana bayana yönelik şiddet artarak devam etti.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun bayan cinayetlerine ait Kas…

Türkiye’nin 20 Mart’ta gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ayrıldığı İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasından bu yana bayana yönelik şiddet artarak devam etti.

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun bayan cinayetlerine ait Kasım 2021 Raporu’na nazaran, geçen ay 25 bayan erkekler tarafından katledildi, 21 bayan ise kuşkulu biçimde ömrünü yitirdi. Öldürülen 25 bayandan 16’sının hangi mazeretle öldürüldüğü tespit edilemezken 7’si boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, bağlantıyı reddetmek üzere kendi hayatına dair karar almak istemesi mazereti ile 2 bayan ekonomik mazeretlerle öldürüldü.

Raporda “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp kuşkulu, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici önlemler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” sözlerine yer verildi.

Bayan Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nda yer alan bilgilere nazaran; kasım ayında öldürülen 25 bayanın 8’i evli olduğu erkek, 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü evvelden evli olduğu erkek, 3’ü evvelce birlikte olduğu erkek, 2’si babası, 2’si tanımadığı bir erkek, 1’i tanıdık, 1’i akrabası tarafından öldürüldü. Öldürülen bayanların 1’inin faille olan yakınlığı ise tespit edilemedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.