Binlerce yıllık gelenek teknolojiye kafa tutuyor

Her kesimde olduğu üzere tarım bölümünde de gelişen teknoloji ile birlikte son model tarım eserleri ortaya çıksa da binlerce yıldır zeytin …

27.12.2021
Binlerce yıllık gelenek teknolojiye kafa tutuyor

Her kesimde olduğu üzere tarım bölümünde de gelişen teknoloji ile birlikte son model tarım eserleri ortaya çıksa da binlerce yıldır zeytin sbirincimede kullanılan sırıklar teknolojiye adeta baş tutuyor.

AYDIN (rehberaydin.com) – Her bölümde olduğu üzere tarım bölümünde de gelişen teknoloji ile birlikte son model tarım eserleri ortaya çıksa da binlerce yıldır zeytin sbirincimede kullanılan sırıklar teknolojiye adeta baş tutuyor. Fiyatları 25 TL’den başlayıp 150 TL’ye kadar çıkan sırıklar zeytin üreticileri tarafından tercih edilmeye devam ediyor.

Her geçen gün gelişen ve yenilenen teknoloji insanların hayatlarında kıymetli bir yer tutmaya devam ediyor. Birçok alanda geliştirilen makineler tarım kesiminde de eski alışkanlıkları unutturup yeni sistemlere geçişi sağlarken Aydın’da zeytin üreticileri binlerce yıllık gelenekleri olan sırıklı hasattan vazgeçmiyor. Firmalar bilhassa son yıllarda zeytin hasadına yönelik çeşitli makineler icat edip piyasaya sunarken, Aydın’da sırıklı hasat hala devam ediyor. Türkiye’de zeytin ağacı varlığında önde gelen vilayetlerin ortasında yer alan Aydın’da sırık üretimi ve satışı hala devam ediyor. Makineli hasadın bununla birlikte ayrıyeten sırıklara da olan ilginin küçüksenmeyecek kadar fazla olduğunu söz eden sırık satıcısı Mehmet Sarı çiftçilerin ağacına nazaran ekipman kullandıklarını kaydetti.

Efeler ilçesinde kurulan kıymetli ölçüde semt pazarının kurulduğu Salı günleri Cuma Mahallesi 203 sokak üzerinde zeytin sırığı satan sayılı üreticilerden biri olan Mehmet Sarı, “Sırıkların geneli İzmir’in Ödemiş ilçesi kırsal Bademli Mahallesi’nde özel olarak üretiliyor. Kalınlığı ve uzunluğuna nazaran çeşit çeşit sırık mevcut. Eskiye göre işlerimiz düşse de sırık kullanan üretici sayısı da epey fazla. Zeytin hasat makineleri de Türkiye’de birinci kez 1990’lı yıllarda üretildi. Hem üretim maliyetini düşüren hem de ağaçlara asgarî ziyan verdiği münasebeti ile devlet tarafından çırpma makinelerine yüzde 50 hibe dayanak verilmesine karşın üreticiler sırıktan vazgeçemiyor”diye konuşarak sırık fiyatlarının kalitesi ve boyutuna nazaran en düşüğü 25 en yükseği de 150 TL’den alıcı bulunduğu kaydetti.

Aydın’da kesinlikle her zeytin üreticisinin meskeninde sırık bulunduğunu tabir eden zeytin üreticileri, “Yeri geliyor makine ile yeri geliyor eski tertip sırık ile hasatla yapıyoruz. Teknolojiyi de kullanıyoruz eski tertipten de vazgeçmiyoruz. Az ölçüde zeytini olanlar da kıymetli hasat makinesi almadığı için sırık kullanımı devam ettiriyorlar” sözlerini kullandı. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.