Beyin kanaması geçiren Japon hastayı 5 günde ayağa kaldırdılar

Samsun’a ziyarete geldiği sırada beyin kanaması geçiren Japon asıllı Akami Sasaki, Türk doktorları sayesinde ameliyatsız bir formda anjiyo ile …

05.01.2022
Beyin kanaması geçiren Japon hastayı 5 günde ayağa kaldırdılar

Samsun’a ziyarete geldiği sırada beyin kanaması geçiren Japon asıllı Akami Sasaki, Türk doktorları sayesinde ameliyatsız bir formda anjiyo ile tedavi edilerek sıhhatine kavuştu.

SAMSUN (rehberaydin.com) – Samsun‘a ziyarete geldiği sırada beyin kanaması geçiren Japon asıllı Akami Sasaki, Türk doktorları sayesinde ameliyatsız bir halde anjiyo ile tedavi edilerek sıhhatine kavuştu.

56 yaşındaki Akemi Sasaki, Samsun ziyareti sırasında başında şiddetli bir ağrı hissetti. VM Medical Park Samsun Hastanesi’ne başvuran Japon asıllı vatandaşa yapılan tetkikler sonucunda hastanın beyninde bulunan yaklaşık 1 santimetre kadar büyüklüğündeki baloncuğun patladığı ve beyin kanaması geçirdiği öğrenildi. Akabinde hastaya çekilen beyin tomografi ve yapılan tanısal anjiyosunda daha evvel beyinciğini besleyen damarlardan birinde beyin damar baloncuğu olduğu ve bu baloncuğun tekrar büyüdüğü konu bahis oldu..

“EĞER BU KANAMA BİR DAHA TEKRAR ETSEYDİ, HASTA TAHMİNEN HAYATTA KALMAYACAKTI”

Hastanın durumu hakkında bilgi veren Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mert Köroğlu, “Hastamız şiddetli baş ağrısıyla Türkiye’ye geldikten çabucak sonra öbür bir hastaneye edilen talepyor. Tomografi çektirdikten sonra beyin kanaması olduğu saptanıyor. Daha çok beyinciğin olduğu yerde bir beyin kanaması gözleniyor. Daha sonra bizim hastanemize sevk ediliyor. Karadeniz Bölgesi’nde bu süreçlerin yapılabildiği çok az hastanelerden biriyiz. Deneyimli beyin cerrahisi grubumuz hastayı yatırıyor. Tomografisinde kanamayı gördükten sonra girişimsel radyolog olarak bana danışıyorlar. Hastayı daima birlikte multidisipliner olarak kıymetlendirmemiz sonucunda aldığımız kararla hastaya tanısal anjiyo çektik. Tanısal anjiyoda hastanın beyinciğini besleyen damarda beyin damar baloncuğu olduğunu ve bu baloncuğun tekrar büyüdüğünü gördük. Daha evvel bunun tedavi edilmeye çalışıldığını, oraya konulan bir stent olduğunu, o stentin üst gerçek kaydığını, içine koyulan koiller (anevrizmanın içini doldurmak için kullanılan bir çeşit tıbbi tel) olduğunu ve tekrar baloncuğun büyüdüğünü fark ettik” dedi.

Daha sonra süreç için gereken gereçleri tedarik ederek, hasta yakınlarının da onayını alıp dünyada yapılabilecek en süratli halde tedavi seansına geçtiklerini belirten Prof. Dr. Mert Köroğlu, “Tedavi basamağında kalan baloncukların içini yeniden koillerle doldurduk. Oradaki damar açık kalsın diye stent yaptık. 2 buçuk skent aydın haberlerit süren anjiyo ile kapalı bir beyin tedavisi sonrası hastayı ağır bakımda yeniden beyin cerrahlarımızla birlikte grup olarak izledik. Yılbaşından çabucak evvel hastamızı taburcu ettik. Ayın 25’inde bize başvuran hastayı 5 gün içerisinde yürür halde, konuşur formda taburcu ettik. Hastamızdaki baloncuk yaklaşık 1 santimetre kadarye ulaşmıştı ve patlamıştı. Patladığı için de beyin kanaması geçirmişti. Şayet bu kanama bir daha tekrar etseydi, hasta tahminen hayatta kalmayacaktı. Bizim yaptığımız sürecin gayesi bu baloncuk bir daha kanamaması ve bedenin o kanamalarının tesirlerini temizlemesini sağlamaktı” diye konuştu.

Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzm. Prof. Dr. Kerameddin Aydın ise “Hastamız hastanemize geldiğinde yaptığımız süreçler sonucunda 10 yıl evvel Japonya’da anevrizma ile ilgili bir süreç yapıldığını öğrendik. Tetkiklerde i sol vertebral arterde bir koil süreci yapıldığını gördük. Yeni bir anevrizma oluşmuş. Bunu tespit etmiş olduk. Geldiğinde hafif uykuya meyilliydi. O yüzden biz hastamıza rastgele bir cerrahi süreç yapmadan girişimsel radyoloji hekimimizle konsulte ederek hastayı değerlendirdik. Ağır bakımda ve serviste takip ve tedavi ettik” halinde konuştu.^

(Furkan Abrek Ünal/ rehberaydin.com)

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.