Batur: Konak’ın bir an daha öncesinde kentsel dönüşüme ihtiyacı var

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, yılın birinci meclis toplantısında kentsel dönüşümün değerine dikkat çekti. KONAK, İZMİR (Bültenler) – Tüm …

04.01.2022
Batur: Konak’ın bir an daha öncesinde kentsel dönüşüme ihtiyacı var

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, yılın birinci meclis toplantısında kentsel dönüşümün değerine dikkat çekti.

KONAK, İZMİR (Bültenler) – Tüm meclis üyelerine kentsel dönüşüm planlarına verdikleri dayanaktan dolayı teşekkür eden Lider Batur, imar planlarının alanında uzman, teknik altyapı, bilgi ve donanıma sahip bir teknik takımın emeğiyle yapıldığını belirtti. Batur, “Bu kentin bir an daha öncesinde dönüşüme gereksinimi var.Zaman kaybına tahammülümüz yok. Hızla, elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Hem teknik arkadaşlarımız hem belediye meclis üyesi arkadaşlarımız, bunun eforu içerisindeyiz” dedi.

Konak Belediye Meclisi, yılın birinci toplantısını Selahattin Akçiçek Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un idaresinde gerçekleşen ocak ayı birinci olağan oturumunu CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, Ak Parti Konak İlçe Lideri Mehmet Sait Başdaş, MHP Konak İlçe Lideri Yusuf Çoban ve Yeterli Parti Konak İlçe Lideri Coşkun Tatar da takip etti. Lider Batur’un yeni yıla yönelik temennileriyle başlayan toplantıda Sayıştay Başkanlığının yayımladığı Konak Belediyesi 2020 Yılı Sayıştay Kontrol Raporu da okundu. Konak’ın kentsel dönüşümünün gündeme geldiği oturumda, Lider Batur, Konak’ın kentsel dönüşüme muhtaçlığı olduğunu ve vakit kaybına tahammül olmadığını vurguladı.

“Kentsel dönüşümde vakit kaybına tahammülümüz yok”

Kentsel dönüşüm planlarında emeği geçen kurullara, meclis üyelerine ve teknik gruba teşekkür eden Lider Batur, kentsel dönüşümde kaybedilecek vakit kalmadığına dikkat çekti. Konak’ta kentsel dönüşümünün bir an evvel yapılması gerektiğini tabir eden Diğer Batur, şöyle konuştu:

“Beştepeler ve Gültepe imar planlarında tüm meclis üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ederim. İçtenlikle, bu planların ardında durdular. Gültepe’deki gidişatın bu noktaya gelmesinde ne Konak Belediyesi’nin ne de Konak Belediye Meclisi’nin dahili var. Bu net olarak görünüyor. Kent Plancıları Odasının itirazı sonrası yürütmeyi durdurma kararı alındı. Biz de bir üst mahkemeye itirazımızı yaptık. Bir üst mahkeme de yürütmenin durdurulması istikametinde karar verdi. Karar verirken de 25 binlik ile 5 binlik planlar ortasındaki uyumsuzluğu gösterdi. Artık, Büyükşehir Meclisine getiriyoruz. Teknik kahır ortadan kalkınca rastgele bir sorun kalmayacak. Biz, bu ortada uygulamasına dönük, düzenleme alanlarına uygun parselasyon planlarının rehberaydin.comlesini de yapmıştık. Yürütmeyi durdurma gelince, kanunen durdurduk.Bu planın sunumunda, tanıtımında odalara ayrıyeten sunum yaptık. Yazılı olarak da görüş, tenkit istedik. Mimarlar Odası hem demeç hem yanıt verdi. Kent Plancıları Odası ise ne tenkit getirdi ne de karşılık verdi. Lakin askıya çıktığımızda itiraz ve mahkeme süreci oldu. Ben söylemekten çekinmiyorum. Buradaki kentsel dönüşüm için bir plan önerisi varsa ben uygulamaya hazırım. Bu meclis de hazır. Bir plan önerisi getirsinler, getirdikleri planı tartışalım. Lakin bizim yaptığımız planlardaki kadar yeşil alan, rekreasyon alanı, toplumsal donatı alanı olacak. İnsanları bir yerden bir yere götürmeden, yerinde dönüşüm olacak formda bir dönüşüm modelini getirsinler biz de uygulayalım. Bunu teklif ediyorum lakin bu türlü bir şey yok. Bu kentin bir an daha öncesinde dönüşüme gereksinimi var.Zaman kaybına tahammülümüz yok. Hızla, elimizden ne geliyorsa yapıyoruz. Hem teknik arkadaşlarımız hem belediye meclis üyesi arkadaşlarımız, bunun eforu içerisindeyiz.”

Sayıştay’dan Konak’a “doğru ve emniyetli bilgi” raporu

Konak Belediye Meclisi ocak ayı toplantısında Konak Belediyesi 2020 Yılı Sayıştay Kontrol Raporu özeti okundu. 5393 Belediye Kanununa nazaran hazırlanan raporun Kontrol Görüşü kısmında, belediyenin tüm kıymetli taraflarıyla gerçek ve sağlam bilgi sunduğuna dair, “İzmir Konak Belediyesi’nin 2020 yılına ait üstte belirtilen ve kamu yönetimi tarafından sunulan; geçerli finansal raporlama çerçevesi kapsamındaki mali rapor ve tablolarının, ‘Denetim Görüşünün Desteği Bulgular’ kısmında belirtilen hesap alanları hariç tüm değerli taraflarıyla yanlışsız ve emniyetli bilgi içerdiği kankent aydın haberleritine varılmıştır” sözleri yer aldı.

Hizmetler yeni yılda da sürat kesmiyor

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, belediyenin devam eden yatırım ve hizmetlerine de değindi. Aydın Erten Rekreasyon Alanındaki, çalışmaların sonuna gelindiğinin muştusunu veren Lider Batur, Basmane’deki Silahhane binasının da kabul basamağında olduğunu belirtti. Lider Batur ayrıyeten, Beştepeler bölgesinde üretimi süren toplumsal tesisinin haziran ayında tamamlanmasını beklediklerini, Çınarlı’daki bilim merkezinin ise binasının tamamlandığını ve bundan sonraki kademede, gezegenlerin izleneceği global yapının yerine yerleştirileceğini söyledi.

Kontrol Kurulu seçildi

5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 25’inci hususuna istinaden, bâtın yapılan oylamayla Nesrin Birinciutlav, Nurten Serhadbeyi, Cumhur Ter, Ozan Ali İlgazi ve İsmail İhtimam Kontrol Kurulu’na seçildi.

Bültenler – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.