Başkan Özmeriç: “Okul servislerinin fiyat tarifelerinde güncelleme kaçınılmaz hale geldi”

Aydın Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Semih Özmeriç artan akaryakıt fiyatlarına ve minimum fiyata gelecek olan artırımın göz önünde …

09.12.2021
Başkan Özmeriç: “Okul servislerinin fiyat tarifelerinde güncelleme kaçınılmaz hale geldi”

Aydın Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Semih Özmeriç artan akaryakıt fiyatlarına ve minimum fiyata gelecek olan artırımın göz önünde bulundurularak okul servisi yapan esnafların fiyat tarifelerinde güncelleme yapılması gerektiğini söz etti.

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Semih Özmeriç artan akaryakıt fiyatlarına ve minimum fiyata gelecek olan artırımın göz önünde bulundurularak okul servisi yapan esnafların fiyat tarifelerinde güncelleme yapılması gerektiğini tabir etti.

Akaryakıt fiyatlarına gelen vakitlere yetişemediklerini söz eden Aydın Sürücüler ve Arabacılar Odası Lideri Semih Özmeriç, Eylül ayında okullar açılmadan fiyat tarifelerinin belirlendiğini fakat o aydan bu yana akaryakıta yaklaşık yüzde 50 oranında artırım geldiğini belirterek okul servisi işi yapan esnafın sıkıntı durumda olduğunu belirtti. Taşımacı esnafının ayakta kalmasının çok sıkıntı hale geldiğini tabir eden Lider Özmeriç, “Aydın Ulaşım Uyum Merkezi’ne (UKOME) bir artırım talebimiz oldu. Vilayet ve İlçe Ulusal Eğiti Müdürlüğü’ne de taleplerimizi ilettik. Velhasıl ilgili tüm kurumlardan taleplerimiz var. Bizim artırım talebimiz tüm toplu taşıma araçları ve okul servis araçlarının fiyat tarifeleri ile ilgiliydi. Sağ olsunlar taleplerimizin bir kısmı olumlu karşılandı. Ticari taksilere, toplu taşıma araçlarına bir ölçü fiyat ayarlaması geldi. UKOME toplantısında almış olduğumuz fiyat tarifeleri ile ilgili UKOME heyetine teşekkür ediyorum. Fakat bu artırım uygulamaya geçmeden hepimizin takip ettiği üzere son iki günde akaryakıta gelen artırımlarla birlikte bu artış da eridi gitti” dedi.

“Böyle giderse öğrenci taşıyacak okul servisi bulamayacağız”

Okul servisi işletmecilerinin taleplerinin göz arkası edildiğini belirten Özmeriç, “En pahalı varlıklarımız olan çocuklarımızı taşıyan okul servisi işletmecileri göz gerisi ediliyor. Korkarım ki bunun sonucunda biz artık gelecekte çocuklarımızı taşıyacak okul servisi bulamayacak duruma geleceğiz. Eylül ayında okullar başlarken yeni fiyat tarifesini almış olan okul servislerimizin işletmecileri yine bir fiyat ayarlaması yapılması gerektiğini bizlere belirttiler. Bizler de gerekli yerlere talepte bulunduk. Bu husus olumsuz karşılandı. Eylül ayından bugüne kadar akaryakıta yaklaşık yüzde 50 oranında artırım geldi. Bu rutin yapılan bir şey değil, kısa vakitte gelen bir artırım oldu. O nedenle tekrar bir fiyat tarifesi ayarlanması kaide oldu. Bu artışlar yalnızca akaryakıt fiyatları ile sonlu kalmayacak. Motorlu taşıtlar vergilerinde yüzde 25 ve öteki tüm vergi ve harçlarımızda da yüzde 35 artış olacak. Okul servis araçlarında kendimiz ile bir arada bir sigortalı rehber işçi çalıştırmak zorundayız. Taban fiyat artırımı ile birlikte maliyetlerimiz bir kat daha yükselecek. Bizim ayakta kalabilmemiz için hali hazırda görülenin ivedilikle kıymetlendirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Taşımalı eğitim yapan esnaflar da sıkıntı durumda”

Lider Özmeriç okul servis araçların bir kısmının taşımalı eğitim yaptığını ve bu esnaflarında güç durumda olduğunu belirten açıklamasında “Okul olmayan kırsal mahallelerden öteki okullara öğrenci de taşıyoruz. Bu arkadaşlarımızın rehberaydin.comleleri Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafından Haziran ayında o dönemki fiyatlar göz önüne alınarak yapıldı. Haziran ayından da bugüne kadar yükselen girdilerimizin karşılanabilmesi ve esnafın ayakta kalabilmesi için hali hazırda görülenin da tekrar kıymetlendirilmesi ve taşımalı eğitim yapan esnafımızın da fiyatlarının yeni kurallara getirilmesi gerekiyor. Bu durum göz arkası edilir de fiyatlar da güncelleme yapılmazsa tekrar söz ediyorum önümüzdeki yıllarda servis yapacak esnaf bulamayacağız. Zati pandemi devrinde bu esnaflarımız hiç çalışmadı. Kendileri tarım işlerinde yada öteki mesleklerde çalışarak ayakta kalmaya çalıştılar. Şu anda da tekrardan bu mesleklerini yapmak için uğraşırken onların kaygılarının göz arkası edilmesine ben mana veremiyorum.” tabirlerini kullandı.

Lider Özmeriç, ayrıyeten başka şoförlerin okul servislerine trafikte gereken ehemmiyet ve saygıyı göstermesini de beklediklerini kaydederek bilhassa okul önlerinde öğrenci servisleri için ayrılmış alanlara başka araçların park etmemesini istedi. – AYDIN

aydın haberleri – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.