Başkan Özer; “Söke TARİŞ, Türkiye’nin önemli ölçüde tarım satış kooperatifi”

Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Lideri İsmail Özer, son 5 yılda aldıkları radikal kararlar, mali disiplin ve …

08.02.2022
Başkan Özer; “Söke TARİŞ, Türkiye’nin önemli ölçüde tarım satış kooperatifi”

Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Lideri İsmail Özer, son 5 yılda aldıkları radikal kararlar, mali disiplin ve kurumsallaşma vizyonuyla kooperatifin adeta tekrar küllerinden doğduğunu lisana getirdi.

AYDIN (rehberaydin.com) – Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Lideri İsmail Özer, son 5 yılda aldıkları radikal kararlar, mali disiplin ve kurumsallaşma vizyonuyla kooperatifin adeta tekrar küllerinden doğduğunu lisana getirdi.

Aydın Söke’de 72 yıldır üreticinin sigortası olarak piyasayı dengeleyen Söke TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi, son 5 yılda ortaya koyulan mali disiplin sayesinde süreç hacmini 235 milyon liraya çıkartarak Türkiye’nin kıymetli ölçüde pamuk tarım satış kooperatifi pozisyonuna yükseldi.

Son 3 yıldır Söke Ovası’nda üretilen pamuğun her dönem yaklaşık 4’te 1’ini alan kooperatif, bu yıl tarihinde birinci sefer ortaklarından gelen talep üzerine buğday alımı da gerçekleştirdi. Yıllar sonra ayçiçeği alımına da başlayan kooperatifin idari binası bu yıl Söke-Bağarası yolunda son teknik imkanlarla donatılmış çağdaş tesislere taşınırken, Sarıkemer ve Güllübahçe’deki makine ve binalarda başlatılan modernizasyon çalışmaları da tamamlanarak üreticinin hizmetine sunuldu.

“Kooperatife duyulan inanç tescillendi”

Her geçen yıl amaçlarını yükselterek yola devam ettiklerini vurgulayan Kooperatif Lideri Özer, “Bu yıl dünya borsalarında beklenenden üstte seyreden pamuk fiyatları önümüzdeki dönem pamuk ekimine ilgiyi daha da artıracaktır. 2021 döneminde idari binamızı Söke-Bağarası yolundaki yeni tesislerimize taşıdık. Son 3 yıldır alım gerçekleştirdiğimiz yeni tesislerimizin lokasyon itibariyle ulaşım ankent aydın haberlerirterinde olması alım döneminde elimizi daha da güçlendirdi. Bu sene birinci sefer ortak ve üreticilerimizden gelen talep üzerine buğday alımı da gerçekleştirdik. Söke Ovası’nda üretilen buğdayın net 10 milyon kilogram olarak 3’te 1’ini almış olmamız, üreticilerimizin kooperatifimize duydukları inancı tescillerken, piyasayı üreticinin lehine dengelememize de vesile oldu. Bu sayede de üreticilerimizin ve ortaklarımızın yüzünü bir nebze de olsa güldürebildiğimiz için mutluyuz” dedi.

“Atatürk’ün vizyonu bize ışık tutuyor”

Mali disiplin ve kurumsal vizyonla hayata geçirdikleri uygulamaların kooperatifin pamuk ticaretinde ve alımında sürdürülebilirliğe büyük katkılar sağladığını belirten Lider Özer, “Ortak ve üreticilerimizin bize sahip çıkması yıldan yıla daha da önümüzü açıyor. Ülkemizde kooperatiflerin değerli bir kısmı kağıt üstünde kalırken, Söke TARİŞ olarak her geçen yıl yükseliş ivmesi yakalamamız gerek ortaklarımız ve gerekse de bizler için gurur kaynağıdır. Şu da var ki; Atatürk’ün kooperatifçilik vizyonuyla açtığı yol bize ışık tutmaktadır. Ortak ve üreticilerimizin ürettiği eserlerinden daha fazla yarar sağlamalarını temin etmemiz bizim temel emelimizdir. Direkt doğruya kar emeli gütmememiz piyasayı dengelerken elimizi de güçlendiriyor. Bizi 72 yıldır üreticinin sigortası yapan da bu mantalitedir. Söke TARİŞ olarak ortak ve üreticilerin menfkent aydın haberleritlerini her daim önde tutmayı kendimize birincie edinerek yolumuzda emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Sürdürülebilir pamuk için takviyeye hazırız”

Aydın’da pamuk üretimin yüzde 85’inin Söke Ovası’nda yapıldığını da belirten Lider Özer, “GDO’suz tohumun yanında yeniden ekolojik şartlarımızla birlikte üreticilerimizin bilgi düzeyi, Söke’de pamuk üretiminin kalitesini yıldan yıla daha artırıyor. Bilhassa Söke’mizin pamuğu gerek lif özelliği gerekse GDO’suz tohumla üretilmesi nedeniyle tüm Dünya’da doğal bir marka haline gelmiş durumdadır. Bilhassa global ölçekteki birtakım eser kategorilerinde ‘Ege pamuğundan üretilmiş’ ibaresiyle eserlerde kendisine yer buluyor. Bu da Ege’de pamuk üretiminin yüzde 50’sini karşılayan Söke’nin ehemmiyetini ortaya koyan çarpıcı bir göstergedir. Pamuk bizim için vazgeçilmez ana eserdir. Üreticilerimize sürdürülebilir pamuk için her türlü teknik dayanak ve fiyat siyaseti olarak gerekli hizmeti vermeye her daim hazırız” sözlerini kullandı. – AYDIN

aydın haberleri – İktisat

Söke Ovası, Türkiye, Aydın, Tarım, İktisat, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.