Başkan Atay yeni projelerini açıkladı

Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay’ın ilçe mutfağını dünya çapında tanıtmayı amaçladığı Efeler Gastronomi Şenliği, Aydın ve Efeler’in …

29.03.2022
Başkan Atay yeni projelerini açıkladı

Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay’ın ilçe mutfağını dünya çapında tanıtmayı amaçladığı Efeler Gastronomi Şenliği, Aydın ve Efeler’in bununla birlikte ayrıyeten etraf vilayet ve ilçelerden gelen binlerce vatandaşın iştirakiyle devam etti.

HİSARCIK, KÜTAHYA (rehberaydin.com) – Efeler Belediye Lideri Mehmet Fatih Atay’ın ilçe mutfağını dünya çapında tanıtmayı amaçladığı Efeler Gastronomi Şenliği, Aydın ve Efeler’in bununla bir arada ayrıyeten etraf vilayet ve ilçelerden gelen binlerce vatandaşın iştirakiyle devam etti. Lider Atay, coşkulu kalabalığa Efeler için atacağı yeni adımları anlattı.

Vatandaşların 7’den 70’e ilgiyle takip ettiği şenlikte kıymetli açıklamalarda bulunan Efeler Belediye Lideri Atay, verdiği muştularla Pınarbaşı Mesire Alanı’ndaki şenlik heyecanını arttırdı. Lider Atay’ın birinci açıklaması, Hasanefendi-Ramazanpaşa Mahallesi’ndeki Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 90 yıllık binasında yapılacak çalışmalar oldu. Efeler Belediyesi olarak tarihi binayı kiraladıklarını açıklayan Lider Atay, “Bu binayı Efeler halkına, sizlere kazandıracağız. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin çok büyük bir hangarı var. Hangarda Romanya’dan getirilmiş keresteler var. Tek bir çivi bile çakılmadan dayanılmaz bir dekorasyon yapılmış. Bina, demiryolunun çabucak yanına pozisyonlandırılmış. Eserler çuvallarla vagonlara yüklenip Anadolu’nun farklı yerlerine gönderiliyormuş. Rehberaydin.comleye girdik ve bu binayı kiraladık. Fevkalade bir yer burası. Anıtlar Konseyi’ne tescilli projelerini yaptırmak istiyoruz. Rehberaydin.comleye çıktık ancak kimse girmedi. Biraz moralimiz bozuldu bu duruma ancak devam edeceğiz. Çok özel bir yer yapacağız oraya. Yolu kapatmayı, kafeler yapmayı, tarihi binayı da harikulade bir yer yapmayı planlıyoruz. Efeler’imize gelenler oradaki tarihi dokuyu hissetsinler, ön tarafındaki kafelerde vakit geçirip restoranda ilçemizin yöresel lezzetlerini tatsınlar istiyoruz. Bu restoranlarda yöresel yemeklerimizi sunduğumuz vakit hem kültürümüzün kıymetli bir modülü olan mutfağımızı tanıtacağız hem de ekonomik gelir elde edeceğiz” dedi.

Kelam Gelimi Edilen binada yapılacak düzenlemeyle bayanlara hem iş yerleri hem de sanat fkent aydın haberleriliyetlerinde bulunabilmeleri için alanlar da oluşturacaklarını söyleyen Lider Atay, “Binanın önündeki parkta da çalışmalar yaparak güzelleştireceğiz. İnsanların Efeler’e gelmek için münasebetleri olacak. Turistler, bu hoş gökyüzünün altında pak nefes almak, lezzetli yemeklerimizi tatmak, kelamını ettiğim bina üzere tarihi yerleri gezip görmek ve incelemek için Efeler’imize daha sık gelecekler” diye konuştu.

“Su fabrikası da açacağız”

Efeler’de Yüzde 100 Bayan Emeği Ziraî Eser Fabrikası’nı da hayata geçirdiklerini hatırlatan Lider Mehmet Fatih Atay, “Açtığımız fabrikada yalnızca bayanlar çalışıyor. Bu fabrikada enginar başta olmak üzere çok çeşitli eseri işleyerek konserve yapacağız. O eserleri yetiştiren insanlarımızın gelirlerini artırmak için de mutabakatlı çiftçilik yaptıracağız. Bunun için de çok iddialıyız” dedi.

Şenlik çerçevesinde düzenlenen Coğrafik İşaretler ve Marka Olmak söyleşine katılan Yücita Ağı Kurucu Üyesi Pınar Nacak’ın konuşmasını hatırlatan Lider Atay, “Pınar hanım, iklim kriziyle ilgili çok değerli bilgiler paylaştı. Çok güç günler ne yazık ki bizi bekliyor. Lakin Efeler Belediyesi olarak bu alanda da çalışıyoruz. İlçemizde 3 tane yeni pınar bulduk, analizlerini yaptırdık, ikisi pak çıktı. Buralarda kullanılabilir rezerv varsa su fabrikası kuracağız. Bunu da sizlerle paylaşmak istedim” tabirlerini kullandı. – AYDIN

aydın haberleri / Lokal

Efeler,Bina,Başkan,Atay ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.