Bakan Soylu’ya polislerin şark görev sürelerinin düşürülmesi soruldu: Dengesizlik vardı

Polislerin şark vazife müddetlerinin düşürülmesiyle bölgeye bir kere daha gitme durumu hasıl oldu. Bu düzenlemenin akabinde polisler sık sık …

22.03.2022
Bakan Soylu’ya polislerin şark görev sürelerinin düşürülmesi soruldu: Dengesizlik vardı

Polislerin şark vazife müddetlerinin düşürülmesiyle bölgeye bir kere daha gitme durumu hasıl oldu. Bu düzenlemenin akabinde polisler sık sık taşınma ve ailevi nedenleri ileri sürerek tenkitte bulunurken kelam gelimi edilen tenkitler İçişleri Bakanı Soylu’ya soruldu. Bakan Soylu, “Doğu ve Güneydoğu bu türlü rahatlamışken şark müddetlerini düşürelim dedik. Şarka giden var gitmeyen var dengesizlik oluyor ve bu huzursuzluğu doğuruyor. Bu huzursuzluğu minimize edebilmek için düzenleme yaptık.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde polislerin “şark” vazife müddetlerini düşüren ve atamalarda yeni düzenlemeleri içeren Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Kelam Gelimi Edilen kararname ile polislerin doğu misyonlarının mühleti düşürüldü. Lakin bu değişiklikle birlikte polislerin bir daha şark vazifesi yapma durumu hasıl oldu. Bu durum da birtakım polisler tarafından eleştirildi.

“POLİSLİK KONUSUNDA NE KADAR DİSİPLİN SAĞLARSAK O KADAR BAŞARILI OLURUZ”

Bahisle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TVNET ekranlarında kıymetli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, “Güvenlik ve asayiş konusunda üç yıldır TÜİK datalarına nazaran halkın memnuniyeti konusunda birinci sırada. Bu kadar insan polis olmak isterken. Ne kadar çok disiplin sağlarsak o kadar başarılı olacağımızı düşünüyorum ve bundan da kolay kolay fedakarlık yapmıyorum. Benim korumalarım var mesela hepsi şark hizmetine sarfiyat.” sözlerini kullandı.

“LEHTE OLAN TÜM KARARLAR ÇABUCAK YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

Dengesizlikten dem vuran Bakan Soylu, “Doğu ve Güneydoğu bu türlü rahatlamışken şark müddetlerini düşürelim dedik. Şarka giden var gitmeyen var dengesizlik oluyor ve bu huzursuzluğu doğuruyor. Bu huzursuzluğu minimize edebilmek için düzenleme yaptık. Şehit ve gazi yakınlarıyla ilgili muğlaklık vardı, onu ortadan kaldırdık. Lehte olan tüm kararlar çabucak yürürlüğe girecek. Bir tek bu bölge konusu tartışılıyor o da esasen 2024’te yürürlüğe girecek, daha çok vakit var, yeni bir formül olursa düzenleme olabilir.” diye konuştu.

3600 EK GÖSTERGE VE BEKÇİ ALIMI

3600 ek göstergeyle ilgili soruya da Soylu, “3600 ek gösterge mayıs ayında netleşecek. 3-5 ay içerisinde biteceğini düşünüyorum. Bekçilerle ilgili 3 bin takımımız çıktı. 250 de boş takımımız var. 3 bin 250 takıma önümüzdeki günlerde çıkacağız.” dedi.

Polis,Şark ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.