Bakan Soylu’dan Alparslan Kuytul destekçilerinin gösterilerine ilişkin açıklama: Sert müdahale için soruşturma başlatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana’da Alparslan Kuytul destekçilerinin yaptığı yasa dışı şovlarda, polisin sert müdahalede bulunmasına ait …

21.03.2022
Bakan Soylu’dan Alparslan Kuytul destekçilerinin gösterilerine ilişkin açıklama: Sert müdahale için soruşturma başlatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana’da Alparslan Kuytul destekçilerinin yaptığı yasa dışı şovlarda, polisin sert müdahalede bulunmasına ait açıklama yaptı. Bakan Soylu, “Kuytulcuların uzun vakittir tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz daima sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir. Lakin bugün, tüm tahrik, hakaret ve istismara karşın orantısız güç uygulamak, bizim metodumuz olmamalı idi. Adana Valiliğimizce, gerekli soruşturma başlatılmıştır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana’da Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul destekçilerinin yasa dışı şovlarına ait açıklama yaptı.

“KUYTULCULARIN TAHRİKLERİNE SABIRLA MÜDAHALE ETMİŞLERDİR”

Bakan Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yıllardır her hafta yasa dışı şov yapan Kuytulcular, tüm ikazlara karşın bugün Adana’da nevruz ile eş vakitli yasa dışı şov yapmışlardır. Kuytulcuların uzun vakittir tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz daima sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir.” tabirlerini kullandı.

“SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

Sert müdahaleyle ilgili soruşturma başlatıldığını tabir eden Bakan Soylu, “Ancak bugün, tüm tahrik, hakaret ve istismara karşın orantısız güç uygulamak, bizim usulümüz olmamalı idi. Adana Valiliğimizce, gerekli soruşturma başlatılmıştır” açıklaması yaptı.

“KORSAN AKTİFLİK DÜZENLENMEMESİ İÇİN DAVETTE BULUNULDU”

Öte yandan Adana Valiliği, çıkan olaylarda 37 polisin yaralandığını açıkladı. Valilikten yapılan açıklamanın tamamı şöyle;

“Bugün birtakım basın yayın organları ile toplumsal medya hesaplarında Furkancılara karşı polisin çok güç kullandığına dair haberlerin yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Bugün HDP öncülüğünde yapılan Nevruz kutlamaları kapsamında bir aktiflik düzenlenmiş, tıpkı tarih ve vakitte bu nevruz aktifliğinin yapıldığı alanın çok yakınında bir yerde rastgele bir müsaade alınmaksızın Furkancılar tarafından da korsan aktiflik düzenlenmesi için taraftarlarına davette bulunulmuştur. Yaklaşık 1500-2000 kişilik Furkan kümesinin davetine uyan şahıslar skent aydın haberlerit 14.00’te vilayetimizin 9-10 noktasında toplanarak kümeler halinde yürümek istemişlerdir. Kendilerine bu aktifliğin yasa dışı olduğu ve dağılmaları konusunda yapılan ihtarları dikkate almadan korsan aktifliği yapma konusunda ısrarcı olmuşlardır.

“37 POLİS YARALANDI”

Bu küme aylardan beri yasa dışı şov yürüyüşü yapmış, kümeye her keresinde müsamaha gösterilmiş ve hiçbir güç kullanılmamıştır. Lakin son devirde yapılan hareketler kamu tertibini bozmaya kentteki günlük hayatı etkilemeye başlamıştır. Yapılan aktifliğin yasa dışı olduğu hatırlatılıp dağılmaları konusunda yapılan ihtarlara karşın dağılmayan kümelere kademeli olarak müdahale edilmiş ve kümeler dağıtılmıştır. Dağılmamakta ısrar eden kimi kümelere kentin çeşitli yerlerinde müdahale edilmiştir. Bu kümeler yapılan ikazlara uymadıkları üzere vazifeli polislere dirençte bulunup saldırmışlar. Bu akın ve arbede sırasında 37 polis memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır (bir memurumuzun ayağı kırılmıştır). İlgililerin dağılması için yapılan müdahale sırasında iki polis memurumuzun göstericilere orantısız güç kullanıldığı tespit edilmiş olup, mevzu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır.”

Polis,Gösteri,Yasa Dışı,Gruplar,Güç,Müdahale ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.