Bakan Soylu: Pasaportlarını yırttıkları için gönderilemeyen sığınmacıları parmak izi ile sınır dışı edeceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Bayan Kolları Başkanlığı’na yaptığı sunumda Türkiye’nin yeni göç siyasetiyle ilgili ayrıntıları anlattı …

11.05.2022
Bakan Soylu: Pasaportlarını yırttıkları için gönderilemeyen sığınmacıları parmak izi ile sınır dışı edeceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Bayan Kolları Başkanlığı’na yaptığı sunumda Türkiye’nin yeni göç siyasetiyle ilgili ayrıntıları anlattı. Tertipli göç kanallarını ülke kapasitesine uyumlu seviyede açık tutma siyaseti üzere 4 kıymetli mevzu başlığı sıralayan Bakan Soylu farklı bir ayrıntı da verdi. Türkiye’ye gelen sığınmacıların pasaportlarını yırttıklarını bu nedenle hudut dışı yapılamadığını belirten Soylu, sığınmacıları parmak izi metoduyla geri göndereceklerini tabir etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Bayan Kolları Başkanlığı’nda yaptığı sunumda yeni göç siyasetiyle ilgili ayrıntıları paylaştı.

Soylu sunumda, Türkiye’de kayıt altına alınan Suriyeli sayısının 3 milyon 762 bin 889, ikamet müsaadesiyle kalan yabancı sayısının 1 milyon 414 bin ve milletlerarası muhafaza kapsamında yabancı sayısının ise 320 bin 68 olduğunu belirtti.

DÖRT HUSUSTA ÖZETLEDİ

Mevzuyu 4 başlıkta ele aldıklarını belirten Soylu şunları söyledi:

  1. Birinci olarak sistemsiz göçle tesirli gayret kapsamında sorunun tahlili için tesirli hudut güvenlik önlemleri, ülke içerisinde aktif yakalama ile sağlıklı ve seri işleyen hudut dışı sistemlerinin tesisini sağlıyoruz.
  2. İkinci olarak sistemli göç alanında, tertipli göç kanallarını ülke kapasitesine ve dinamiklerine uyumlu seviyede açık tutma siyasetini uyguluyoruz.
  3. Üçüncü olarak, milletlerarası muhafaza mevzularında, ülkemize sığınan ve muhafaza gereksiniminde olanlara da milletlerarası hukuk ve medeniyet kıymetlerimiz ile ahengi insan odaklı yaklaşım sergiliyoruz.
  4. Son olarak da ahenk fkent aydın haberleriliyetleri kapsamında, yabancıların ülkemizde bulundukları süreç boyunca vatandaşlarımızla karşılıklı uyumlarının sağlanmasına yönelik adımlar atıyoruz. Stratejimizi belirledik. İstekli, inançlı ve onurlu bir biçimde geri dönüşünü sağlayacağız.

ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Aktüel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.