BAKAN AKAR: YUNANİSTAN, KUZU POSTUNA BÜRÜNEREK MAĞDUR İMAJI VERMEYE ÇALIŞMAKTA

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri …

08.01.2022
BAKAN AKAR: YUNANİSTAN, KUZU POSTUNA BÜRÜNEREK MAĞDUR İMAJI VERMEYE ÇALIŞMAKTA

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Dr.

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, Dr. Sadık Ahmet anısına düzenlenen programa katıldı. Programda, ‘Doktor Sadık Ahmet’ kitabının tanıtımı yapıldı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ile başlayan program görüntü gösterimi, türkü ve marşların söylenmesi ile devam etti.

Sadık Ahmet’in ömrünü davası yolunda harcadığını anlatan Bakan Akar, Ahmet’in baskılara karşın davasından geri adım atmadığını ve cüreti ile gençlere örnek olduğunu söyledi.

Bakan Akar, Yunanistan ile Türkiye’nin ortasındaki problemlere değinerek, “Yunanistan ile Ege’de, Akdeniz’de ve Kıbrıs’ta birtakım meseleler yaşıyoruz. Bu meseleler birtakım Yunan siyasalların milletlerarası hukuktan ve gerçeklikten uzak, gerçeklikten kopuk, popülist ve uzlaşmaz tutumlarıyla daha da derinleşmektedir. Tüm uygun niyetli diyalog davetlerimize karşın Yunanistan, her türlü gerçeği çarpıtarak ve adeta kuzu postuna bürünerek mağdur bir ülke olduğu imajını vermeye, AB üyeliğine sığınarak hukuk dışı ve saldırgan hareketlerini örtbas etmeye, yapay bir tehdit algısı oluşturarak ittifak içerisinde ittifak kurmaya çalışmakta, Türkiye ile olan meselelerini Türkiye- AB- ABD yahut Türkiye- NATO sorunu haline getirmek için de çabalamaktadır. Yunanistan, ortamızda tahlil bekleyen çabucak her mevzuda milletlerarası hukuka, akla, mantığa ve tarihi gerçeklere muhalif hareket etmektedir” diye konuştu.

‘PROVAKATİF SİLAHLANMA SEVDASINA KAPILMIŞ’

Yunanistan’ın ‘hukuk ve akıl dışı’ tüm hareketlerinin yayılmacı anlayışını en açık formda ortaya koyduğunu aktaran Bakan Akar, “1832’de 47 bin 517 kilometre kadarkarelik yüz ölçümü ile kurulan Yunanistan’ın günümüze kadar 7 etapta yaklaşık üç kat büyüklüğe ulaşması da bu yayılmacılığın açık bir göstergesidir. Bütün bunlar bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı sağlamayan, tersine gerginliği tırmandıran, komşuluğa ve müttefiklik ruhuna karşıt hareketlerdir. Ayrıyeten Yunanistan, birtakım ülkelerin teşvik ve kışkırtmalarıyla da provokatif bir silahlanma sevdasına kapılmış bulunmaktadır. Bu yaklaşımın beyhude bir efor olduğunu kimi Yunan akademisyenler, diplomatlar ve kumandanlar da açık yüreklilikle söz etmektedir” sözlerine yer verdi.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.