Bahçecik Barajı’nda su tutma töreni gerçekleştirildi

Gümüşhane (rehberaydin.com) – Gümüşhane vilayet merkezinin 2050 yılına kadar içme suyu gereksinimini karşılayacak Bahçecik Barajı’nda su tutma …

27.04.2022
Bahçecik Barajı’nda su tutma töreni gerçekleştirildi

Gümüşhane (rehberaydin.com) – Gümüşhane vilayet merkezinin 2050 yılına kadar içme suyu gereksinimini karşılayacak Bahçecik Barajı’nda su tutma merasimi gerçekleştirildi.

GÜMÜŞHANE (rehberaydin.com) – Gümüşhane (rehberaydin.com) – Gümüşhane vilayet merkezinin 2050 yılına kadar içme suyu gereksinimini karşılayacak Bahçecik Barajı’nda su tutma merasimi gerçekleştirildi.

Toplamda 300 Milyon TL’ye mal olan ve gövde yüksekliği 67 metre kadar olan barajda 3,21 milyon metre kadarküp su depolanması hedefleniyor. Yıllık olarak temin edeceği içme suyu ölçüsü 5,56 milyon metre kadarküp olacak baraj ile kentin içme suyu sorununun çözülmesi hedefleniyor.

Bahçecik Barajı’nda kapağın indirilerek suyun tutulmaya başlanması nedeniyle düzenlenen merasime görüntü konferans metodu ile katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Su medeniyettir diyoruz, su vatandır diyoruz, su nimettir diyoruz. Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını, su konusunda birtakım zorluklarımızın olduğunu, bundan ötürü da suyu yönetimli kullanmamız gerektiğini her vesileyle lisana getiriyorum” dedi.

Devlet Su İşleri (DSİ) olarak Gümüşhane’de bu vakte kadar 239 projenin gündemde olduğunu ve 147’sinin işletmeye alındığını, 40’nın inşkent aydın haberleritının devam ettiğini, 29’nun ise proje evresinde, 23’nün de planlama basamağında olduğunu söz eden Bakan Kirişci, “Gümüşhanemize daha fazla hizmet bizim için büyük bir onurdur, büyük bir mutluluktur. Zira her ilimiz olduğu üzere Gümüşhane’miz de bunu ziyadesiyle hak ediyor” diye konuştu.

Su tutma merasiminde konuşan Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek ise “Her daim aziz ve mübarek olan suyun günümüzde gereksinimi göz önünde bulundurulduğunda dünyanın suya en çok gereksinimi olduğu periyotta Gümüşhane’mizde de sorunlarını duyduğumuz içme suyu kasvetinin da bu devasa proje ile birlikte giderilmiş olması Gümüşhane’miz açısından da çok değerli ve çok özellikli bir proje” sözlerini kullandı.

Merasimde daha sonra Vilayet Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık’ın dua etmesinin akabinde baraj kapağın indirilerek suyun tutulması için Vali Kamuran Taşbilek, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Crehberaydin.comn Pektaş, Belediye Lideri Ercan Çimen, AK Parti Gümüşhane Vilayet Lideri Av.Celalettin Köse, MHP Vilayet Lideri Nadim Aydın, DSİ 22.Bölge Müdürü Cengiz Han Kılıçaslan temsili butonlara bastı. – GÜMÜŞHANE

aydın haberleri / İktisat

Gümüşhane,Baraj ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

aydın sarı otobüs saatleri aydın izmir denizli tren saatleri