Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Tansiyon Yükseldi: Çatışma Sonrası Erivan Rusya’dan Yardım İstedi

Ermenistan ile Azerbaycan ortasında hudutta tansiyon yine yükseldi. İki ülke sonunun Laçın istikametinde Ermenistan askerlerinin Azerbaycan …

17.11.2021
Azerbaycan ve Ermenistan Arasında Tansiyon Yükseldi: Çatışma Sonrası Erivan Rusya’dan Yardım İstedi

Ermenistan ile Azerbaycan ortasında hudutta tansiyon yine yükseldi. İki ülke sonunun Laçın istikametinde Ermenistan askerlerinin Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırmasından sonra Azerbaycan’ın misillemesinde 15 Ermeni askeri öldürüldü. Bu kay…

Ermenistan ile Azerbaycan ortasında hudutta tansiyon yine yükseldi. İki ülke hududunun Laçın istikametinde Ermenistan askerlerinin Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırmasından sonra Azerbaycan’ın misillemesinde 15 Ermeni askeri öldürüldü. Bu kayıplar sonrası Erivan idaresi Rusya’dan yardım talep etti.

Azerbaycan, yaklaşık 30 yıl Ermeni işgali altında kalan topraklarının büyük kısmını geçen yıl kurtardı. 44 günde gelen zafer, 10 Kasım 2020’de imzalanan mutabakat ile tescil edildi. Azerbaycan’ın bu kazanımları nedeniyle daima provokatif ataklar düzenleyen Esmenistan, sabah saatlerinde yine taarruza geçti.

Ermeni askerlerinin ataklarına Azerbaycan güçlerinin karşılık vermesiyle 15 Ermeni asker öldü, 12 asker yaralandı.

Ermenistan yetkilileri ise çatışmalarda iki mevzinin kaybedildiğini ve ülkenin toprak bütünlüğünün korunması için Rusya’dan yardım istendiğini söyledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Anar Eyvazlı ise, Ermenistan ile Azerbaycan hududunda yaşanan çatışmalarla ilgili basın toplantısı düzenlendi. Ermenistan ordusunun bir müddettir sonun Laçın ve Kelbecer istikametinde provokatif aksiyonlarda bulunduğunu belirten Eyvazlı, provokasyonların bugün daha da ağırlaştığını ve geniş kapsamlı hale geldiğini belirtti.

Eyvazlı, Ermenistan ordusunun sonda kimi tepecikleri ele geçirerek daha elverişli mevziler elde etmek emeliyle mahallî saatle 11.00’de ani operasyon başlattığını, Başargeçer ve Karakilise vilayetlerindeki mevzilerine destek güç ve teçhizat yığınağı yapan Ermeni güçlerinin Azerbaycan mevzilerine top ve havan topları da kullanarak saldırdığını söyledi.

Ermeni güçlerinin taarruzları sonucu Azerbaycan ordusundan 2 askerin yaralandığı bildiren Eyvazlı açıklamalarına şu halde devam etti:

‘Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor. Düşmanın ataklarını önlemek gayesiyle Azerbaycan ordusu da Kelbecer ve Laçın istikametinde acilen bir operasyon başlattı. Evvel Ermeni güçlerinin hareketi kısıtlandı, askeri kuvvet ve araçlarına hasar verildi. Ermenistan’a ilişkin tanksavar ve havan topu imha edildi. Ermeni askerleri silahsızlandırılarak gözaltına alındı, çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.’

Eyvazlı, karşı tarafın provokasyonlarını önlemek için Azerbaycan ordusunun misillemede bulunduğunu duyurdu:

‘Büyük çaplı provokasyonlar yaparak kısa vadeli avantaj elde etmek isteyen Ermeni askeri birliklerinin saldırısı büsbütün başarısız oldu. Erivan yönetiminin yeni provokasyon gayreti başarısızlıkla sonuçlandı. Huduttaki gerginlik sürüyor. Durum Azerbaycan ordusunun denetimi altındadır.’

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.