AYFAD ‘Kurtuluşumuzun Yüzüncü Yılında Yörük Ali ve Yüz Efe’ projesi çalışmalarını sürdürüyor

Aydın Folklor Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (AYFAD) ‘Kurtuluşumuzun Yüzüncü Yılında Yörük Ali ve Yüz Efe’ projesi kapsamında Yörük Ali …

27.12.2021
AYFAD ‘Kurtuluşumuzun Yüzüncü Yılında Yörük Ali ve Yüz Efe’ projesi çalışmalarını sürdürüyor

Aydın Folklor Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (AYFAD) ‘Kurtuluşumuzun Yüzüncü Yılında Yörük Ali ve Yüz Efe’ projesi kapsamında Yörük Ali Efe Müzesi ve mezarını ziyaret etti.

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın Folklor Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (AYFAD) ‘Kurtuluşumuzun Yüzüncü Yılında Yörük Ali ve Yüz Efe’ projesi kapsamında Yörük Ali Efe Müzesi ve mezarını ziyaret etti.

AYFAD Lideri Mehmet Yıldırım Yörük Ali Efe öncülüğündeki Malgaç Baskını’nın düşmana büyük ziyana uğrattığını tabir ederek, “AYFAD olarak kuruluşumuzdan bu yana geçen 5 yıllık müddette her devir sonunda halk oyunları ve kültürel araştırmalarımızı içeren şovlarımız oldu. Derneğimizin 2021-2022 periyot çalışmaları kurtuluşumuzun yüzüncü yılına denk gelmesi nedeniyle idare konseyimizde aldığımız karar sonucunda ulusal uğraşın sembol isimlerinden efelerin efesi Yörük Ali Efemiz ve ulusal uğraşa değerli katkıları olan yüz efemizi anlatan tiyatral bir zeybek gösterisi yapmaya karar verdik. Kurtuluş Savaşı sırasında iki kez işgal edilen, iki sefer de düşman işgalinden kurtarılan tek gazi kentimiz Aydın‘ın Yunanlılar tarafından işgal edildiği yıllarda, bayan, erkek, genç, yaşlı, çocuk herkes kuvayi ulusala ruhunu harekete geçirmiş, bu ruhun başını çekenlerden biride efelerin efesi Yörük Ali Efemiz olmuştur. İzmir, Aydın ve Nazilli’nin düşman işgalinden kurtarılması için ulusal gayrette yer alan Yörük Ali Efemiz, 1919 yılının 15 Haziran’ı 16 Haziran’a bağlayan gece skent aydın haberlerit 02.00 civarında Batı ve Güney Anadolu’da sistemli, şuurlu ve ulusal şuurla düşmana yapılan birinci baskın olarak tarihe geçen Malgaç Baskını ile düşmanı büyük ziyana uğratmıştır” dedi.

“Kuvayi ulusala hareketini ateşleyerek ulusal uğraş devrinde yaptıkları fedakarlıklarla Atatürk’ün övgülerini kazanan efeler, vatan savunmasının sembol isimleri olmuşlardır” tabirlerini kullanan Yıldırım, “Bağımsızlık gayretimizde efelerin liderliğinde kurulan birinci nizamlı kuvayi ulusala ordularının birinci liderlik erdemi de Yörük Ali Efe’mize aittir. Bu bağlamda, Yörük Ali Efemizin kentinde, kurtuluş ruhunun birinci günkü heyecanla yaşanmasına katkı sağlamak için ‘Kurtuluşumuzun Yüzüncü Yılında Yörük Ali ve Yüz Efe’ isimli proje çalışmalarımız büyük bir süratle devam etmektedir. 16 Haziran 2022 tarihinde yapacak olduğumuz gösterimize tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz ” diye konuştu. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.