Aydınlı gazeteciler düzenlenen gecede stres attı

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) tarafından ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ hasebiyle düzenlenen gecede Aydınlı gazeteciler bir …

11.01.2022
Aydınlı gazeteciler düzenlenen gecede stres attı

Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) tarafından ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ hasebiyle düzenlenen gecede Aydınlı gazeteciler bir ortaya gelerek gerilim attı.

AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti (ABGC) tarafından ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ münasebetiyle düzenlenen gecede Aydınlı gazeteciler bir ortaya gelerek gerilim attı.

ABGC ’10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ münasebetiyle yemekli bir cümbüş organize etti. Kızılcaköy Mahallesi’ndeki bir restoranda düzenlenen geceye Aydın Basın İlan Kurumu Müdürü Nuri Gülen, ABGC Lideri Cem Ulucan, Aydın Büyükşehir Belediyesi Basın Daire Lideri Onur Arazsu ve Aydın’da misyon yapan gazeteciler katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan ABGC Lideri Cem Ulucan, “Gazeteciler yıllardan beri mkent aydın haberlerilesef daima ekonomik meselelerle boğuşuyor. TÜİK’in 2018 yılından bu yana her yıl yaptığı işsizlik araştırmasında birinci sırda gazeteciler çıkıyor. Aslında sorunun temelinin iktisat olmadığını da daha yeni yeni anlıyoruz. Evet, ekonomik sorunumuz var lakin tek sorunumuz bu değil. Mesela burada bulunanların bir birden fazla gazete sahipleri. Bu gazeteler ya Ticaret Odasına yada Meslek Odasına kayıtlı. Mesela Esnaf Odası’na kayıtlı olan arkadaşlarım Elektrikçiler Odası’na kayıtlı. Ticaret Odası’nda da fotoğrafçıların altında bir komite var, orada oluşmuş. Aydın’da 70’e yakın gazete var. Bizim asıl sorunumuz gazeteciler cemiyetinin dernek statüsünde olması. Yasama, yürütme ve yargıdan sonra dördüncü kuvvet denilen gazetecilik dernekler çatısı altında yönetiliyor. Oda olamıyoruz, birlik olamıyoruz. Bu durumun kesinlikle değişmesi lazım. Bu mesleğin iktisat dışındaki değerli ölçüde sorunlarından biri de mkent aydın haberlerilesef bir meslek yasasının olmamasıdır. Akşam hayalini görüp sabah gazeteci olunabiliyorsa, o vakit biz de akşam düşünü görüp sabahında avukat, hekim yada berber olalım. İkinci talebimiz de basın meslek yasasının bir an evvel çıkartılarak, mesleğe bir çeki sistem verilmesidir” dedi.

Pandemi devrinde gazetecilere dayanak olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek konuşmasını tamamlayan Lider Ulucan, Aydın’da özel bir hastane ile de protokol imzaladı. İmzalanan protokole nazaran Aydın’da vazife yapan Aydın Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti üyesi gazeteciler ve birinci derece yakınları özel hastaneden yüzde 15 indirimli olarak yaralanacak.

Ulucan’ın konuşmasının akabinde orkestra birbirinden hoş müziklerini geceye katılan gazeteciler için seslendirirken, gazeteciler de gecenin ilerleyen skent aydın haberleritlerine kadar gönüllerince eğlenecek gerilim attı. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.