Aydın’da 7 bin yıllık mağara ve kaya resimleri bulundu

AYDIN’ın Karpuzlu ilçesindeki 3 bin 500 yıllık Alinda Antik Kenti’nin 2 kilometre kadar kuzeybatısında, içinde insan figürlerini andıran kaya …

18.12.2021
Aydın’da 7 bin yıllık mağara ve kaya resimleri bulundu

AYDIN’ın Karpuzlu ilçesindeki 3 bin 500 yıllık Alinda Antik Kenti’nin 2 kilometre kadar kuzeybatısında, içinde insan figürlerini andıran kaya fotoğraflarının olduğu bir mağara bulundu.

KARPUZLU, AYDIN (rehberaydin.com) – AYDIN’ın Karpuzlu ilçesindeki 3 bin 500 yıllık Alinda Antik Kenti’nin 2 kilometre kadar kuzeybatısında, içinde insan figürlerini andıran kaya fotoğraflarının olduğu bir mağara bulundu. Yapılan incelemelerde mağara ve kaya fotoğraflarının M.Ö. 5 binli yıllara ilişkin olduğu belirlendi.

Alinda Antik Kenti’nde Doç. Dr. Murat Çekilmez’in başkanlığında yüzey araştırması yapıldı. Yapılan çalışmalarda Alinda Antik Kenti’nin 2 kilometre kadar kuzeybatısında bir mağara bulundu. Takımlar mağaranın içerisinde kaya üzerinde insan figürlerini andıran fotoğraflara rastladı. 4’ü bayan, 2’si erkek olduğu bedellendirilen fotoğraflar büyük heyecan yarattı. Yapılan incelemelerde mağara ve kaya fotoğraflarının 3 bin 500 yıllık Alinda Antik Kenti’nden daha evvel M.Ö. 5 binli yıllara dayandığı konu bahis oldu.. Bitişik Zirve olarak bilinen bölgede keşfedilen mağara ve kaya fotoğraflarını Karpuzlu Kaymakamı Musa Ayyıldız, Aydın Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Karpuzlu Belediye Lideri Hilmi Dönmez, Aydın Arkeoloji Müze Müdürü Abdulbari Yıldız ve beraberindeki heyet inceledi.

‘YENİDEN KEŞFETMEK BİZİM İÇİN ÇOK KIYMETLİ’İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, “Karpuzlu ilçesindeki Alinda’yı M.Ö. 1400’lü yıllara kadar takvimliyorduk. Fakat bölgede hayat tarihini artık M.Ö. 5 binli yıllara yani günümüzden, 7 bin yıl önceye kadar takvimlemeyi başardık. Mağara fotoğrafları bulduk. Fotoğraflar görülebilir seviyede korunmayı başarmış. Bu manada tabiat turizmine de elverişli olması hem de bölge tarihini yine keşfetmek bizim için çok kıymetli” dedi.Aydın Arkeoloji Müze Müdürü Abdulbari Yıldız’da, “Alanda yapılan incelemelerde kök boyasıyla yapılmış insan figürleri bulundu. Bu alanı Müdafaa Heyeti’yle SİT alanı haline getirdik. Üniversiteyle birlikte çalışmalar devam edecek” diye konuştu.’GÖRÜNCE ÇOK HEYECANLANDIK’Alinda Antik Kenti Hafriyat Lideri Doç. Dr. Murat Çekilmez de, “2 yıldan beri yaptığımız çalışmalarda Alinda Antik Kenti ve etrafında yerleşim tarihi araştırmaları yapıyorduk. 2021 yılında yaptığımız çalışmalarda buradaki mağarayı keşfettik. Görünce çok heyecanlandık. Birinci kere bu mağaranın bir kovuğun içerisinde günümüzden yaklaşık 7 bin yıl öncesine kadar giden bizim neolitik ve kalkolitik devir dediğimiz M.Ö. 5 binli yıllara tarihlenen insan figürlerine rastladık. 40 santimetre kadarlik bir alan içerisinde 4 bayan ve 2 erkek figürü olduğunu gördük. Batı tarafında kalan Latmos bölgesinden bu kaya fotoğraflarını biliyorduk. Bunun Karpuzlu’ya hakikat bir ömür alanı olduğunu tespit ettik. Alinda’n tarihini daha da erken devirlere çekmiş olduk. Bu hedefle çok sevinçliyiz. Alinda Antik Kenti daha çok savunma maksadıyla yapılmış bir nokta üzerinde yer alıyor. Alinda büyük agoraya sahip. Buranın 3 katlı planı var. Anadolu’nun değerli ölçüde ticaret merkezi olduğunu biliyoruz. Burada üretilen zeytin, incir, zeytinyağı üzere eserin tüm dünyaya pazarlandığını düşünüyoruz. Zira çok büyük bir agora” dedi.’KARPUZLULU OLARAK ÇOK MUTLUYUZ’Karpuzlu Kaymakamı Musa Ayyıldız, “Yapılan araştırmalarda, Karpuzlu ve Alinda’nın çok eski medeniyete sahip olduğunu görmüş olduk. Yalnızca Latmos değil, Alinda bölgesinin de bir hayat alanı olduğunu mağaradaki fotoğraflarla görmüş olduk. Karpuzlulu olarak çok memnunuz. Bu türlü eski bir medeniyetin Karpuzlu’da olması bizi ayrıyeten çok memnun etti. Yüzeysel araştırmalardan sonra hafriyat çalışmalarına geçilerek buranın tüm dünyaya bir tarihî ve kültürel manada bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu çalışmaların yanında kurumsal olarak yapılacak çalışmalarla Alinda’nın daha hoş bir kent olduğunu tüm Türkiye’ye göstermiş olacağız” sözlerini kullandı.’İLÇEMİZ İÇİN ÇOK KIYMETLİ BİR MİRAS’

Karpuzlu Belediye Lideri Hilmi Dönmez da, “Alinda ilçemiz için çok kıymetli bir mirastır. Buranın tanıtımı için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Alinda’da daha keşfedilmemiş kıymetlerin olduğunu düşünüyoruz. Burayı turizm açısından Türkiye’ye ve Aydın’a kazandırmak istiyoruz. Herkesi burayı gezmeye ve görmeye davet ediyorum” dedi.


aydın haberleri / rehberaydin.com – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.