Aydın Serbest Bölgesi projesinde çalışmalar yeniden başlıyor

Aydın Ticaret Borsası (ATB) Lideri Fevzi Çondur, Aydın’a ihracatta direkt katma paha sağlanması için büyük ehemmiyet taşıyan Aydın Hür Bölgesi …

17.12.2021
Aydın Serbest Bölgesi projesinde çalışmalar yeniden başlıyor

Aydın Ticaret Borsası (ATB) Lideri Fevzi Çondur, Aydın’a ihracatta direkt katma paha sağlanması için büyük ehemmiyet taşıyan Aydın Hür Bölgesi (AYSER) projesiyle ilgili açıklama yaptı.

EFELER, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın Ticaret Borsası (ATB) Lideri Fevzi Çondur, Aydın‘a ihracatta direkt katma paha sağlanması için büyük değer taşıyan Aydın Hür Bölgesi (AYSER) projesiyle ilgili açıklama yaptı.

Aydın’ın Efeler‘ ilçesine bağlı Kadıköy Mahallesi’ndeki 698 dönümlük hazine toprağı üzerinde hayata geçmesi planlanan Sera İhtisas OSB Projesi nedeniyle askıya alınan AYSER Projesiyle ilgili açıklama yapan ATB Lideri Fevzi Çondur, Efeler‘de uygun hazine toprağını bulmakta kararlı olduklarını belirtti. 2018 yılı içinde proje kapsamında 30 küsur firmadan ön talep aldıklarını hatırlatan Lider Çondur, “Biz birinci etapta 10 bin dekar yerde değil daha butik bir Hür Bölge olarak çalışmasını önde tutuyoruz. En kısa vakitte uygun yeri bulacağız” dedi.

“Projede sonuna kadar varız”

Açıklamasında AYSER’in hayal olmadığını vurgulayan Lider Çondur, “Aydın Efeler‘de Ulusal Emlak Müdürlüğü’nden uygun yeri bulacağız ve projenin bir paydaşı olarak üzerimize ne düşüyorsa da gerekeni yapacağız” tabirlerini kullandı. İzmir Gaziemir’de fkent aydın haberleriliyet gösteren Ege Hür Bölgesinin (ESBAŞ) CEO’su Dr. Faruk Güler’in Aydın Efeler‘de kurulması planlanan AYSER’in limana yakınlığı nedeniyle başarılı olacağı tespitinde bulunduğunu da hatırlatan Çondur, “ESBAŞ’tan bize yatırımcı konusunda da yardımcı olunacak. Biz Aydın Hür Bölge Projesi’nde hazırız ve sonuna kadar varız” dedi.

“En uygun yer Efeler‘dir”

“AYSER Projesi’nin kendileri için asla rafa kalkmadığını belirten Çondur, “Biz bu projede Aydın Sanayi Odası (AYSO) ile birlikte yola çıktığımızda ESBAŞ bizim için olumlu bir örnekti. Bu hür bölgeyi yapıp başaramayan bir çok vilayet de var. Denizli mesela bunu başaramadı. ESBAŞ’ın CEO’su Faruk Güler ise bize limana yakınlıktan ötürü başaracağımızı söyledi. ESBAŞ şu anda büyümesini Bergama’da gerçekleştirdi. Onların avantajı İzmir’de yeni açılan limana yakınlıktır. Bize yatırımcı konusunda yardımcı olunacağını da söylediler. Biz Aydın Özgür Bölge Projesi’nde hazırız ve varız. Hür Bölge’ye, havalimanına önemli muhtaçlığımız var. Bunlar olmadan iktisatta sıçrama yapmamız mümkün değil. Uygun yer bulmaya çalışacağız. Biz bu projenin hala ardındayız. AYSER hayal değildir ve uygun yer bulunur bulunmaz bir an evvel Efeler‘de kurulmalıdır. İstihdam açısından da en uygun yer Efeler‘dir” diye konuştu.

“Pandemi nedeniyle süreç tıkandı”

Efeler‘de yer arayışlarının devam ettiğini belirten Lider Çondur, “Halrehberaydin.comzırda belirli bir yer yok. Ulusal Emlak Müdürlüğü birtakım yerleri önermişti lakin ortaya pandemi girdi. Pandemiden kaynaklı olarak bu iş biraz rafa kalktı üzere oldu fakat özünde hala gündemimizdedir. Geçtiğimiz süreçte sıhhatimizi düşünürken emtia fiyatlarındaki düşüş ve satışların durması nedeniyle kendi işlerimize de yoğunlaştık. 1.5-2 yıl bu nedenle kayıp bir süreçti. Bu olağanlaşma periyodunda biz Aydın’da yer bulmaya çalışacağız. Efeler‘de yer bulup projenin ardında sonuna kadar durmaya devam edeceğiz lakin bizim önceliğimiz Ulusal Emlak’tan uygun hazine yerinin bulunmasıdır. Efeler Kadıköy’de bulduğumuz yerin Sera OSB’ye kaydırılması evet önümüzde bir mahzur teşkil etti fakat AK Parti Aydın Milletvekillerimiz ile de bu mevzularda istişarelerde bulunacağız ve kesinlikle Aydın’a Özgür Bölge’yi kazandıracağız” diye konuştu. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.