Aydın imsak ne zaman, sahur saat kaçta? 5 Nisan 2022 Aydın bugün imsak girdi mi, sahurda kaça kadar yenir? Ramazan imsak ve sahur saatleri

On bir ayın sultanı Ramazan ayında oruç tutan müslümanlar, imsak vakitlerini araştırıyor. Binlerce müslüman, sahur yaptıktan sonra yaşadıkları …

05.04.2022
Aydın imsak ne zaman, sahur saat kaçta? 5 Nisan 2022 Aydın bugün imsak girdi mi, sahurda kaça kadar yenir? Ramazan imsak ve sahur saatleri

On bir ayın sultanı Ramazan ayında oruç tutan müslümanlar, imsak vakitlerini araştırıyor. Binlerce müslüman, sahur yaptıktan sonra yaşadıkları kentteki imsak vakitlerini merak ediyor. Aydın kentinde imsak vakti ne vakit? Sabah ezanı skent aydın haberlerit kaçta? Bugün imsak kaçta giriyor? İmsak skent aydın haberlerit kaçta? İşte, Ramazan ayı imsak vakitleri…

Aydın imsak vakti ne vakit, imsak kaçta giriyor sorularının cevabı merak edilen bahisler ortasında yer alıyor. On bir ayın Sultanı Ramazan konutlara konuk olmaya geliyor. Ramazan ayının girmesiyle birlikte milyonlarca müslüman sahura kalkacak ve Ramazan orucu için niyet edecek. Pekala, Aydın kentinde imsak skent aydın haberlerit kaçta? Sabah ezanı skent aydın haberlerit kaçta, ne vakit?

AYDIN İMSAK VAKTİ NE VAKİT, Skent aydın haberleriT KAÇTA?

Oruca başlama vakti olarak isimlendirilen imsak skent aydın haberleriti her kentte farklıdır. Aydın kentinde imsak vakti skent aydın haberlerit 05:18 prestijiyle başlar.

5 NİSAN 2022 AYDIN SABAH EZANI Skent aydın haberleriT KAÇTA OKUNUYOR?

Sabah ezanının okunmasıyla oruç başlamaktadır. Bugün 5 Nisan 2022 tarihinde sabah ezanı skent aydın haberlerit 05:18 okunmaktadır.

SAHURDA KAÇA KADAR YENİR?

Bugün Aydın kentinde imsak, 05:18 skent aydın haberleritinde girmekte. Bu kapsamda, oruç tutacaklar bu skent aydın haberleritten sonra bir şey yiyip içmemelidir.

İMSAK NEDİR, NE VAKİT BAŞLAR?

Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” manalarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel bağ ve öteki orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk ortasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit manasında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne vakit başlanıp ne vakit bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu formda açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel bağlantıda bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini tabir eder. İmsak vakti tıpkı vakitte gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.


İmsak,Skent aydın haberlerit,Aydın,Başlama,Vakti,Ne Vakit,Sabah,Kaçta,İmsak Vakti ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.