Aydın Gastronomi Kitabı tanıtıldı

Aydın Valiliğince hazırlanan “Aydın Gastronomi Kitabı”, gurmelerin katıldığı programla tanıtıldı. EFELER, AYDIN (kent aydın haberleri …

15.05.2022
Aydın Gastronomi Kitabı tanıtıldı

Aydın Valiliğince hazırlanan “Aydın Gastronomi Kitabı”, gurmelerin katıldığı programla tanıtıldı.

EFELER, AYDIN (kent aydın haberleri) – Aydın Valiliğince hazırlanan “Aydın Gastronomi Kitabı”, gurmelerin katıldığı programla tanıtıldı.

Efeler ilçesindeki bir restoranda düzenlenen 117 özel tanımın yer aldığı kitabın tanıtımında davetlilere memecik zeytinyağı, memecik kırma yeşil zeytin, kuru incir, kese yoğurtlu çıtır biber, sac ekmeği, sabuniye lokumu, kuşkonmaz, dalgan köftesi, taze baklalı enginar, paşa böreği, ot kavurması, kırlı kızartması, tandır ile keşkek, susamlı tahin helva, künarlı irmik helvası, tahinli kabak tatlısından oluşan menü sunuldu.

Aktiflikte konuşan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, kentin tarihi ve kültürüyle değerli potansiyellere sahip olduğunu belirterek, ziraî üretimiyle de öne çıktığını vurguladı.

İncir, kestane, yağlık zeytin ve sap kerevizde en fazla üretim yapan kentin Aydın olduğunu aktaran Aksoy, “Aydın, uzun yaşayan insanların memleketi, uzun hayatın sırrı olan sağlıklı otlarıyla zeytinyağlı yemekleriyle ve kendine has tatlarıyla Türkiye’nin en sağlıklı ve en lezzetli mutfaklarından birine sahip. Aydın Gastronomi Kitabımız, tarih boyunca bu topraklarda yaşayan birçok kültürün tesirini taşıyan lezzetlerinden derlediğimiz kapsamlı bir eser olarak Aydın tarihindeki yerini almıştır.” dedi.

Aktifliğe katılan müzisyen, program üretimci ve sunucusu Ayhan Sicimoğlu da Türk mutfağının, fevkalade bir mutfak olduğunu kaydetti. Dünyadaki mutfakları gezdiğini ve Türk mutfağının sentez olduğunu söz eden Sicimoğlu, şöyle devam etti:

“Türk mutfağı, sentez mutfağıdır. İçerisinde Anadolu, Boşnak, Arap, Laz, Yörük, Çingene, Yunan, Bizans vardır. Hepsini harmanlarsan, yoğurursan çiğ köfte üzere tavana yapışır. Çiğ köfte benim için dünyadaki birinci 10 lezzet içerisine girer. Bu 10 lezzetin içerisinE keşkek de girer. Keşkek dayanılmaz bir buluş. Keşkek âlâ tanıtılırsa, İtalyanların Risotto’yu döver. Burada zeytinyağı tattım, çok hoştu. Her kent, kendi yöresel tatlarını oluşturmalı. Yurtdışından gurmelerle birlikte, gazeteciler de çağrılarak bu maceraya katılmalılar. Böylelikle çok turist çekeriz. Kuşadası’na da çok gemi geldi, hoş haberler alıyoruz. Şu anda gastronomi gösterilerini yapmanın tam vakti.”

Aktifliğe AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Evrim Karakoz da katıldı.

kent aydın haberleri / Aydın kent haberleri – Aktüel

Aydın,Zeytin ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.