Aydın bayram namazı saat kaçta? 2022 Aydın’da Ramazan Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte, Aydın’da bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta kılınacağı merak ediliyor. Aydın bayram namazının …

02.05.2022
Aydın bayram namazı saat kaçta? 2022 Aydın’da Ramazan Bayram namazı saat kaçta kılınacak?

Ramazan ayının sona ermesiyle birlikte, Aydın’da bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta kılınacağı merak ediliyor. Aydın bayram namazının skent aydın haberlerit kaçta olduğunu merak eden vatandaşlar, Aydın’da bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta kılınacağını araştırıyor. Pekala, Aydın bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta?

AYDIN (Haberler.com) – On bir ayın sultanı Ramazan’ın bitmesiyle birlikte, bayramın birinci günü müslümanlar bayram namazını cemkent aydın haberlerit ile kılıyor. Aydın bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta ve Aydın’da bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta kılınacak soruları gündeme geliyor. Aydın vilayetinde bayram namazının ne vakit kılınacağı ve Aydın’da bayram namazının skent aydın haberlerit kaçta olacağı araştırılıyor. Aydın bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta? Aydın’da bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta kılınacak? Ayrıntılar haberimizdedir..

AYDIN BAYRAM NAMAZI Skent aydın haberleriT KAÇTA KILINACAK?

Bu sene Aydın’da bayram namazı skent aydın haberlerit kaçta kılınacağı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı datalarına nazaran, Aydın bayram namaz skent aydın haberleriti 06:43 de kılınacaktır.

BAYRAM NAMAZI FARZ MI?

Bayram namazı Hanefî mezhebinde, cuma namazının vücûb kaidelerini taşıyan kimselere vâciptir. Şâfiî ve Mâlikîler’e nazaran müekked sünnet, Hanbelîler’e nazaran ise farz-ı kifâyedir. Bayram namazının sıhhat koşulları, Hanefîler’e nazaran, hutbe hariç, Cuma namazının sıhhat kaideleri ile birebirdir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

İki rekattan oluşan bayram namazı şu formda kılınır:

1. Rekat

Niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

“Sübhaneke duası”nı okur,

Yine eller kulak hizasına kaldırılarak

Tekbir alınır ve eller yeniden yanlara salınır,

Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

İmam “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatrehberaydin.com suresi” ile birlikte “Zammı mühlet yahut artırımı mühlet yerine geçecek ölçüde Kur’an-ı Kerim” okur. Cemkent aydın haberlerit bu sırada imamı dinler.

Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatrehberaydin.com suresi” ile birlikte “Zammı müddet yahut artırımı mühlet yerine geçecek ölçüde Kur’an-ı Kerim” okur. Cemkent aydın haberlerit sessizce imamı dinler.

Akabinde tekrar tıpkı iftitah tekbiri üzere eller tekrar kulak hizasına kaldırılarak

Tekbir alınır ve eller yanlara bırakılır,

Tekbir alınır ve eller tekrar yanlara salınır,

Tekbir alınır ve eller son sefer yanlara salınır,

Son olarak 4. Tekbir alınır bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

Rüku ve secdenin akabinde oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunur ve evvel sağ tarafa sonra sola selam verilerek namaz tamamlanır.

Müezzinin refakatinde cemkent aydın haberlerit, 3 kere tekbir (teşrik) getirir. Akabinde imam hatip bayram hutbesini okumaya başlar.

BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Yılda iki sefer kılınan bayram namazı öncesi din vazifelileri namazın nasıl kılınacağı ve nasıl niyet edileceği hakkında bilgi verir. Bayramın birinci günü sabah namazının akabinde güneş doğduktan sonra kılınır. Bayram namazı toplamda 2 rekattan oluşur.

BAYRAM NAMAZINA NASIL NİYET EDİLİR?

Müezzin kayyım, bayram namazına nasıl niyet edileceği konusunda cemkent aydın haberleriti bilgilendirir. Niyet edilirken , hangi bayramın namazı olduğu belirtilir.

“Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama.”

Aydın,Bayram Namazı,Namazı,Sure,İmam,Niyet,Rekat,Bayram,Bayram Namazı Skent aydın haberlerit Kaçta,Cemkent aydın haberlerit ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.