Ayasofya’da kırılan taşın ardından İbranice kağıtlar çıktı! Savcılık hemen devreye girdi

Ayasofya Mescidi’nde cemaat, bir duvardaki taşın yerinden çıktığını görünce duruma müdahale etti. Kırık taşın ardında bir poşetin içerisinde 5 …

25.11.2021
Ayasofya’da kırılan taşın ardından İbranice kağıtlar çıktı! Savcılık hemen devreye girdi

Ayasofya Mescidi’nde cemaat, bir duvardaki taşın yerinden çıktığını görünce duruma müdahale etti. Kırık taşın ardında bir poşetin içerisinde 5 kesim İbranice yazı ve çizimlerin yer aldığı kağıtlar bulundu. Devreye giren savcılık, çıkan kesimlerin tarihi eser olup olmadığının belirlenmesi için Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden inceleme istedi.

Ayasofya Camii‘nde bir mermer bloktaki taşın yerinden çıktığını fark eden cemaat, yetkililere haber verdi. Orada bulunan poşet açıldığında içerisinde bulunan parşömenin üzerinde İbranice yazılar ve çizimler görüldü.

GİZLENMİŞ

Polisler, Ayasofya Mescidi’nin içerisinde yaptığı incelemede duvarın altı kısmında yaklaşık 30 santimetre kadar genişliğinde ve 10 santimetre kadar uzunluğundaki bir taşın yerinden çıkarılarak gizemli parşömenlerin gerisine gizlendiğini ortaya çıkardı.

5 MODÜL YAZILI KAĞIT ÇIKTI

Sabah’ın haberine nazaran 5 kesim halinde rulo haline getirilmiş kağıtlar ve değişik fotoğrafların yer aldığı parşömenler polis tarafından koruma altına alındı. Soruşturma başlatan savcılık, çıkan modüllerin tarihi eser olup olmadığını belirlenmesi için Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden inceleme istedi.

Bulunan yazılarla ilgili soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.