Atatürk’ün Malatya’ya gelişinin 91. yıl dönümü kutlandı

Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Malatya’ya gelişinin 91. yıl dönümü münasebetiyle merasim düzenlendi. MALATYA (kent aydın haberleri …

13.02.2022
Atatürk’ün Malatya’ya gelişinin 91. yıl dönümü kutlandı

Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Malatya’ya gelişinin 91. yıl dönümü münasebetiyle merasim düzenlendi.

MALATYA (kent aydın haberleri) – Büyük Lider Mustafa Kemal Atatürk’ün Malatya‘ya gelişinin 91. yıl dönümü hasebiyle merasim düzenlendi.

Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’nda düzenlenen merasimde, Malatya Valisi Aydın Baruş, 2. Ordu Kurmay Lideri ve Garnizon Kumandanı Tümgenaral Selami Arslan, Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri anıta çelenk sundu.

Büyükşehir Belediye Lideri Selahattin Gürkan, Anıt Özel Defteri’ne yazdığı yazıda, Atatürk’ü Malatya’ya teşrifinin 91. yıl dönümünde bir sefer daha rahmet, minnet ve şükranla yad ettiğini belirterek, Atatürk’ün bulunduğu devrin çok daha ilerisini sezebilen bir dünya başkanı olarak ulusal uğraş yıllarında olduğu üzere ardından de yapmış olduğu yurt seyahatleri ile cumhuriyetin yurt içinde ve dışında çok daha güzel anlaşılmasını ve benimsenmesini sağladığını vurguladı.

Atatürk’ün yurt seyahatleri ışığında halkın içine girmenin kıymetini bugün çok daha düzgün anladıklarını kaydeden Gürkan, şu tabirleri kullandı:

“Devletimiz, son yıllarda milletimizden aldığı güçle her gün yeni bir buluşun, yeni bir keşfin haberini paylaşmaktadır, savunma endüstriden uzay teknolojisine, yer altı güç kaynaklarından ilaç endüstrisine kadar bugün artık devletimiz, bulunduğu bölgenin en güçlü devletlerinden biri haline gelmiştir. Bizler de lokal idareler olarak halkımızın talep ve muhtaçlıklarını karşılamak, onlara hizmetin en güzelini sunmak için istişareye büyük ehemmiyet veriyor ve kentimizi ortak akıl ile yönetme noktasında gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz. Malatya’mızı sizlerden aldığımız misyon ve vizyonla muasır medeniyetler düzeyine çıkarma gayesi doğrultusunda yarınlara hazırlamanın heyecanı ile bütün hemşehrilerimizin ismine bir sefer daha hürmetlerimi sunuyorum.”

Daha sonra iştirakçiler Atatürk Meskeni ve Anı Müzesi’ni gezdi.

Ektinlikler, Halk Eğitim Merkezi salonunda düzenlenen anma programı ile devam etti.

Atatürk, 13 Şubat 1931’de Malatya’ya Fevzipaşa-Malatya demiryolu sınırının hizmete açılışı hasebiyle gelmiş ve kenti birinci kere demiryolu ile güneyden Anadolu demiryolları ağına bağlamanın sevincini Malatyalılarla yaşamıştı.

kent aydın haberleri / Kâfi Erdine – Şimdiki

Mustafa Kemal Atatürk, Malatya, Aydın, Merasim, Aktüel, Haberler

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.