Atatürk’ün Aydın’a gelişi törenle kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Şubat 1931’de Aydın’a gelişinin 91’inci yıl dönümü merasimle kutlandı. AYDIN …

04.02.2022
Atatürk’ün Aydın’a gelişi törenle kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 Şubat 1931’de Aydın’a gelişinin 91’inci yıl dönümü merasimle kutlandı.

AYDIN (rehberaydin.com) – Türkiye Cumhuriyeti‘nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün 3 Şubat 1931’de Aydın‘a gelişinin 91’inci yıl dönümü merasimle kutlandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Aydın

Atatürk’ün Aydın’a gelişinin değerli sonuçları olduğuna dikkat çeken Aydın Vali Yardımcısı Hulusi Arat, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün Aydın’a gelişinin 91. yıl dönümünü heyecan ve coşkuyla kutluyoruz bugün. Bu manalı günde Kurtuluş Savaşı’mızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü bir sefer daha minnetle ve şükranla anıyoruz. Türk Milleti Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde tarihin gördüğü en ulu zaferlerden birini kazanarak, bayrağı, vatan ve hürriyet aşkını tüm dünyaya göstermiş, kahraman bir millettir. Atatürk, fikirleri, muvaffakiyetleri, fikirleri ve yapıtlarıyla yaşadığı çağı aşan ve her daim de yeniliğini koruyan büyük bir önderdir. Liderliğin verdiği sorumluluklarla savaş şartlarından ulusal birlik ve beraberliği artırmak hedefiyle çıktığı yurt seyahatlerine kaldığı yerden devam eden Atatürk, birçok vilayet ve ilçeyi ziyaret etmiştir. Onun ziyaret ettiği ve ziyaretinin kıymetli sonuçlara vesile olduğu kentlerden bir tanesi de Aydın’dır. Atatürk’ün Aydın ve ilçelerine gerçekleştirdiği seyahatler esnasında yaptığı konuşmalar, istekler ve temenniler çağdaş Türkiye’yi inşa etme maksadının değerli adımlarıdır” dedi.

“Aydın pek çok kazanımlar elde etti”

Aydın’ın, ziyaretin akabinde pek çok ekonomik ve toplumsal kazanımlar kazandığına dikkat çeken Aydın Büyükşehir Belediye Lider Vekili Evrim Karakoz ise, “Kurtuluş Savaşı’mızın başkanı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, eşsiz devlet adamının Kuvay-i Milliye’nin hayat bulduğu efeler diyarı Aydınımıza bakışı her vakit özel olmuştur. Gazi’nin Aydınımıza olan sevgisinin altında, efelerimizin ulusal gayret periyodunda lisanlara destan kahramanlıkları yatmaktadır. Ceddimizin 91 yıl evvel Aydın’a gerçekleştirdiği ziyareti ise yalnızca o gün için değil, Türkiye’nin geleceği açısından da kıymetli izler bırakmış, ziyaret esnasında tanıştığı merhum başvekilimiz Adnan Menderes’in milletvekili olması için de talimat vermiştir. Atatürk’ün yaktığı Cumhuriyet aydınlanmasında Aydın, pek çok ekonomik ve toplumsal kazanımlar sağlamıştır. Ceddimizin da daima söz ettiği üzere çalışmalıyız, daha çok çalışmalıyız. Bilimin ışığında yetiştirdiğimiz yeni kuşaklarla geçmişimizi unutmadan, Cumhuriyetimizi geleceğe çok daha güçlü bir halde taşımalıyız. Bu ideali gerçekleştirdiğimiz takdirde, Ceddimizin Aydın’a gelişinin her yıldönümü çok daha manalı hale gelecektir” dedi.

Konuşmaların akabinde “Atatürk’e koşalım” temalı 800 metre kadar atletizm koşu müsabakasında dereceye giren atletlere mükafatları Vali Yardımcısı Hulusi Arat tarafından takdim edildi.

“Temsili tren Aydın’a geldi”

Valilik önünde gerçekleştirilen program tren garında devam etti. Atatürk’ün Aydın’a gelişinin simgesi olarak süslenen tren, Aydın Tren Garı’na yanaştı. Trenin içinden inen Aydın’ın yöresel kıyafetlerini giymiş öğrenciler, Vali Yardımcısı Hulusi Arat’a sevgi bayrağı ve çiçek takdim etti. Daha sonra Mustafa Kiriş Ortaokulu öğrencileri tarafından folklor gösterisi sergilendi. – AYDIN

aydın haberleri – Mahallî

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye, Aydın, Mahallî, Haber

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.