Artış Önlenemiyor: ‘İstanbul’da 1 Milyona Ev Almak Hayal Olacak’

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Kurucu İdare Konseyi Üyesi ve Mars Investment İcra Şurası Lideri Hakan Bucak, 2 yıl içinde İstanbul …

17.11.2021
Artış Önlenemiyor: ‘İstanbul’da 1 Milyona Ev Almak Hayal Olacak’

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Kurucu İdare Konseyi Üyesi ve Mars Investment İcra Şurası Lideri Hakan Bucak, 2 yıl içinde İstanbul’da 1 milyon liraya satılık konut bulmanın hayal olacağını söyledi. Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haber…

Gayrimenkul Yurtdışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Kurucu İdare Heyeti Üyesi ve Mars Investment İcra Konseyi Lideri Hakan Bucak, 2 yıl içinde İstanbul’da 1 milyon liraya satılık konut bulmanın hayal olacağını söyledi.

Artış Önlenemiyor: 'İstanbul’da 1 Milyona Ev Almak Hayal Olacak' 1

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine nazaran, gayrimenkulde yaşanan son gelişmeleri kıymetlendiren Bucak, “Arz üretiminde önemli problemler yaşanıyor, maliyetlerde önemli artış var. Markalı bir projede maliyetin yüzde 70’i dövize endeksli, döviz artınca fiyatlar da artıyor. Ayrıyeten evvelce elinde parası olan biri gayrimenkul projesi geliştirebiliyordu. Artık fakat müteahhitlik sertifikası alan biri proje geliştirebiliyor. Bu da üretimi etkiledi. Hasebiyle maliyetler arttığı sürece fiyatlar artmaya devam edecek” yorumunu yaptı.

“1 yılda 19 bin kişi vatandaşlık için mesken aldı”

Artış Önlenemiyor: 'İstanbul’da 1 Milyona Ev Almak Hayal Olacak' 2

Türkiye’nin gayrimenkul alanında geleceğinin parlak olduğunu söyleyen Bucak, şunları söyledi:

Yalnızca bizim satışını yaptığımız 8 bölgedeki projelerimize 87 ülkeden yatırım geliyor. Afrika, Avrupa ve Doğu Asya’dan gelip konut alıyorlar. Dünyada her yıl 2 milyon kişi farklı ülkelerde çeşitli nedenlerle yatırım yapıyor. Türkiye bilhassa fiyat paha manasında dünyada birinci. Bunu gören bir Amerikalı, Avrupalı kendi ülkesindeki ucuz kredi ile Türkiye’de yatırım yaparak kâr ediyor. Genel olarak alımların yüzde 70’i vatandaşlık üzerine. İranlılar pasaportları dünyada tanınmadığı için Türk vatandaşlığı ile bunu aşıyor, Çinliler Türk vatandaşlığı ile İngiltere borsasına açılıyor. Hasebiyle dünyada bir vatandaşlık pazarı oluşmuş durumda. Bizim yaptığımız saha çalışmasında 2021 yılında 17 bin ile 19 bin kişinin Türkiye’de vatandaşlık emelli gayrimenkul aldığını gösteriyor.

Yabancıya satışta kota önerisi

Artış Önlenemiyor: 'İstanbul’da 1 Milyona Ev Almak Hayal Olacak' 3

Portekiz üzere birtakım ülkelerin kimi kentlerde yabancıyı satışı durdurma kararı aldığını aktaran Hakan Bucak, bu nedenle bu ülkede konut almak isteyenlerin alımlarını öne çektiğini söyledi. Türkiye’de 250 bin dolara 10 bin şahsa vatandaşlık hakkı verildikten sonra, bu oranın 350 bin dolara çıkarılacağı burada da 20 bin şahsa bu hak sunulduktan sonra ölçünün 500 bin dolara çıkarılması teklifinde bulunan Bucak, “Buda yatırımları öne alıyor. Ya da bölge ve kent bazlı kısıtlama getirilebilir. Böylelikle talebin öbür bölgelere dağılması sağlanabilir. Kota konursa 350 bin dolara 20 bin konutun satışından süratlice 7 milyar dolar elde edilebilir” diye konuştu.

Kaynak: Onedio

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.