Artan yem fiyatlarına kızdı bin 500 tane tavuğu vatandaşlara ücretsiz dağıtmaya başladı

Elazığ’da yaşayan tavuk besicisi Şevket Aydın, stokçuların yem fiyatlarını arttırdığını belirterek beslediği bin 500 tavuğu vatandaşlara fiyatsız …

08.12.2021
Artan yem fiyatlarına kızdı bin 500 tane tavuğu vatandaşlara ücretsiz dağıtmaya başladı

Elazığ’da yaşayan tavuk besicisi Şevket Aydın, stokçuların yem fiyatlarını arttırdığını belirterek beslediği bin 500 tavuğu vatandaşlara fiyatsız dağıtmaya başladı.

ELAZIĞ (rehberaydin.com) – Elazığ‘da yaşayan tavuk besicisi Şevket Aydın, stokçuların yem fiyatlarını arttırdığını belirterek beslediği bin 500 tavuğu vatandaşlara fiyatsız dağıtmaya başladı. Aydın, artan fiyatların dolarla alakasının olmadığını, durumun stokçuların fırsatçılığından kaynaklandığını söyledi.

Elazığ merkeze bağlı Sugözü Mahallesi’nde yaşayan 3 çocuk babası Şevket Aydın, 3 yıl evvel tavuk çiftliği açmaya karar verdi. 3 senede bin 500 tavuğu olan Aydın, son devirlerde stokçuların yem fiyatlarını arttırmasına dikkat çekerek, bin 500 tavuğu vatandaşlara fiyatsız dağıtmaya başladı. Durumdan haber dar olan vatandaşlar gelip bahçeden istediği kadar tavuk tutup götürürken, besici Şevket Aydın, “Bu fiyat artışlarının dolarla bir alakası yok. Herkes kendi başına nazaran artırım yapıyor” dedi.

“Fiyat artışlarının dolarla alakası yok”

3 yıldır tavuk beslediğini kaydeden besici Şevket Aydın, “Ben bu işe birinci başladığıma bir çuval yemi 80 liraya alıyordum. Bugün bana 285 liraya geldi. Geçen ay 220 liraya aldım bugün 285 liraya geldi. Biz artık bunları besleyemeyiz zira gücümüz kalmadı. 1 koli yumurtayı 30 liraya satıyoruz bir çuval yem alıyoruz 285 liraya nasıl tarım yapalım? Bu fiyat artışlarının dolarla bir alakası yok. Herkes kendi başına nazaran artırım yapıyor. Hali̇ Hazırda Görüleni̇n denetlenmesi lazım, bu işi rastgele herkes yapamasın. Zenginler hali hazırda görülenin stoklarını yapıyorlar ondan sonra halka veriyorlar. Bir ay içerisinde 45 lira artırım geldi yem fiyatlarına. Dolar her gün çıkmıyor ki dolar en fazla yüzde 40 çıktı fakat yem yüzde yüz çıkmış durumda bu türlü bir şey olamaz. Bu doların işi değil. Bunu zenginler yapıyor. Bin 500 tane tavuk var içeride. Dışarı saldım tahminen dışarıda bir şeyler yerler diye kış olduğu için yiyecek bir şeyleri de yok. Bugün bu tavukları dışarı saldım. Kim almak isterse gelip alsın ben artık satmıyorum. En azından gitsinler ki rahat edeyim. Geçen sene ve ondan evvelki sene durumlar yeterliydi kazanıyordum lakin bu 4 aydır kazanamıyoruz. Onun için tavuk beslemeyi bırakıyorum. Her vilayette Tarım ve Orman Müdürlüğü grupları var onlar gelip denetleme yapsınlar. Olmadı bizim yemimizi versinler aldığımız yumurtaları onlara verelim onlar da bizlere minimum fiyat versinler. Kim gelip alırsa alsın artık beslemiyorum. Stokçular artık yemi göndermiyor evvel parayı yatırın diyorlar ondan sonra size yem gönderelim diyorlar. Ben 52 yaşındayım o denli bir şey görmedim” diye konuştu.

Gelip burada tavuk ve yumurta aldığını belirten mahalle sakinlerinden İlhami Serhatlıoğlu, “Bugün öğrendim ki Şevket abimiz tavukları beslemeyecekmiş. Ben de geldim birkaç tane tavuk alayım. Tavukları alıp götüreceğim” tabirlerini kullandı. – ELAZIĞ

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.