Aracısız pazarda hem üretici hem vatandaş kazanıyor

Aracısız pazarda hem üretici hem vatandaş kazanıyorMERSİN Mersin’in Faziletli ilçesinde yalnızca üreticilerin eserlerini aracısız olarak getirip …

10.12.2021
Aracısız pazarda hem üretici hem vatandaş kazanıyor

Aracısız pazarda hem üretici hem vatandaş kazanıyorMERSİN Mersin’in Faziletli ilçesinde yalnızca üreticilerin eserlerini aracısız olarak getirip sattığı pazar sayesinde hem satıcı hem alıcı alışverişten karlı çıkıyor.

MERSİN (rehberaydin.com) – Aracısız pazarda hem üretici hem vatandaş kazanıyor

MERSİN Mersin‘in Faziletli ilçesinde yalnızca üreticilerin eserlerini aracısız olarak getirip sattığı pazar sayesinde hem satıcı hem alıcı alışverişten karlı çıkıyor. Bilhassa marketlerdeki zerzevat ve meyve fiyatlarının altında satılan eserler nedeniyle pazarda yoğunluk yaşanıyor.

Faziletli Belediyesi tarafından 6 yıl evvel hizmete alınan semt pazarında her perşembe günü kurulan ‘köylü-üretici’ pazarı hem satıcının hem de alıcının yüzünü güldürüyor. Bilhassa son aylar da üst üste gelen artırımlardan da aracı olmadığı için etkilenmeyen pazarda her türlü zerzevat ve meyvenin bununla birlikte ayrıyeten doğal olarak yapılan zeytin, zeytinyağı, pekmez, turşu üzere çeşitli eserler de yer alıyor. Hem taze hem de fiyatının market ve öteki pazarlardan uygun olması nedeniyle bir çok vatandaş üretici pazarını tercih ediyor.

Bahçesinde ürettiği eserleri getirenlerden Rukiye Aydın, “Üreticiler olarak tüketicilerin bu pazarları tercih etmesini istiyoruz. Eserler taze fiyatlar çok uygun, marketlere nazaran yarı yarıya. Aslında üreticiyle tüketici ziyan görüyor Türkiye’de, ortadakiler kazanıyor. Bu pazarlarda hiç olmazsa ikisi de kazansın. Üreticiyle tüketicinin birleştiği yer burası, birbirlerine yararlı oldukları yer” dedi.

Üreticilerden Duran Genç, “Biz tarlada ürettiğimizi buraya getiriyoruz, burada da olağan bir fiyatta satıyoruz, tüketici için daha ucuza geliyor. Bu üretici pazarı, kendimiz üretiyoruz, kendi malımızı kendimiz satıyoruz. Zeytin yağımızın litresi 30 lira, keçiboynuzu pekmezimiz var kilosu 60 lira, dağlardan topladığımız andızların pekmezi var kilosu 80 lira, kendimiz dövüp kaynatıyoruz, kıvamına gelinceye kadar. Kendimiz yapıp muhtaçlığı olana veriyoruz. Market fiyatları bizdeki fiyatların kesinlikle çok çok üstündedir. Onların satışları yarım kilo yahut 250 gram. Ancak bizden kıymetlidir. Bizimkinde bir de katkı yok, tatlandırıcı, renklendirici bizde yok. 5 kiloluk zeytini 40 TL’ye veriyoruz” diye konuştu.

Pazardan alışveriş yapan Saim Çulpa da bilhassa marketten zerzevat ve meyve alışverişi yapmayıp üretici pazarını tercih ettiğini, fiyatların da uygun olduğunu kaydetti.

aydın haberleri / Halil İbrahim Varlı – İktisat Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.