“Anadolu Parsı” olmayı hedefleyen kadın dağcı 50. tırmanışını Kırşehir’de yaptı

Türkiye’nin 81 ilinin en yüksek doruklarına tek başına tırmanıp “Anadolu Parsı” unvanı almak için yola çıkan bayan dağcı Melek Kıyı Aydın, 50’nci …

07.02.2022
“Anadolu Parsı” olmayı hedefleyen kadın dağcı 50. tırmanışını Kırşehir’de yaptı

Türkiye’nin 81 ilinin en yüksek doruklarına tek başına tırmanıp “Anadolu Parsı” unvanı almak için yola çıkan bayan dağcı Melek Kıyı Aydın, 50’nci tırmanışını Kırşehir’in Baranlı Dağı’na gerçekleştirdi.

KIRŞEHİR (kent aydın haberleri) – Türkiye‘nin 81 ilinin en yüksek tepelerine tek başına tırmanıp “Anadolu Parsı” unvanı almak için yola çıkan bayan dağcı Melek Kıyı Aydın, 50’nci tırmanışını Kırşehir‘in Baranlı Dağı’na gerçekleştirdi.

Kırşehir‘e gelen Aydın, Kırşehir Tabiat Sporları ve Trekking Kulübü Lideri Hikmet Gözübüyük’ün rehberliğinde Cacabey Meydanı, Cacabey Medresesi, halk ozanı Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş’ın mezarları ile kimi tarihi yerleri gezdi.

Meydanda gazetecilere açıklamada bulunan Aydın, 10 yıldır dağcılık yaptığını, 5 yıldır de profesyonel olarak tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Son 2 yıldır ise “Anadolu Parsı” unvanı alma yolunda 81 vilayette 81 tepe tırmanışı için çalıştığını belirten Aydın, “Türkiye’de bayan olarak tekim. Burada 50’nci tepemi yapacağım. Kırşehir’de Baranlı Dağı’na tırmanacağım. İnşallah bu sene bitirmeyi düşünüyorum. Finali Karadeniz’de, kendi memleketimde yapmayı düşünüyorum. Tırmanışlar her vakit keyifli oluyor. Kış ve yaz tırmanışları oluyor. Hoş bir aktiflik olacağını düşünüyorum.” dedi.

Aydın, daha sonra Kırşehir Tabiat Sporları ve Trekking Kulübü Lideri Hikmet Gözübüyük ve başka dağcılarla Baranlı Dağı’na tırmanmak üzere Kaman ilçesine bağlı Ömerhacılı köyüne gitti.

Kuş Kalesi’nden itibaren dağın güneydoğu sırtından tırmanışına başlayan Aydın, karlı Baranlı Dağı’ndaki kuvvetli aktifliğini yaklaşık 5 skent aydın haberleritte tamamladı.

kent aydın haberleri / Abdullah Yıldız – Aktüel

Toros Dağları, Kırşehir, Türkiye, Aydın, Aktüel, Haber

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.