Ali Babacan’dan erken seçim tarihi açıklaması: 2022 ilkbahar ya da sonbahar

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, gündemin sıcak mevzularını Habertürk’te katıldığı canlı yayında kıymetlendirdi. DEVA Partisi Kurucu Üyesi …

30.11.2021
Ali Babacan’dan erken seçim tarihi açıklaması: 2022 ilkbahar ya da sonbahar

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, gündemin sıcak mevzularını Habertürk’te katıldığı canlı yayında kıymetlendirdi. DEVA Partisi Kurucu Üyesi metin Gürcan’ın durumu, dış siyaset, iktisat ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde buluna…

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, gündemin sıcak hususlarını Habertürk’te katıldığı canlı yayında kıymetlendirdi. DEVA Partisi Kurucu Üyesi metin Gürcan’ın durumu, dış siyaset, iktisat ve cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Babacan, “Bizim alandan izlenimimiz kabaca oy verecek vatandaşlarımızın üçte biri DEVA Partisi’nden habersiz. Türkiye geneline baktığımızda seçmenlerin yüzde 50’si DEVA Partisi’ni kuran Ali Babacan ve arkadaşları olarak biliyor. Seçimin 2022 birincibahar ya da sonbaharında yapılmasını bekliyoruz. Ocak ayından itibaren bağlantı çalışmalarına tartı vereceğiz’ dedi.

İşte Babacan’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

“VATANDAŞLARIMIZIN YÜZDE 50’Sİ ŞİMDİ BİZİ TANIMIYOR”

Bizim alandan izlenimimiz kabaca oy verecek vatandaşlarımızın üçte biri DEVA Partisi’nden habersiz. Türkiye geneline baktığımızda seçmenlerin yüzde 50’si DEVA Partisi’ni kuran Ali Babacan ve arkadaşları olarak biliyor. Ancak vilayetlere, ilçelere gittiğimizde ilgi alaka çok çok uygun. Cumartesi günü Kağıthane’de idik.

Vatandaşlarımızın ilgisi, sevgi tabiri. Kaç kez otobüsümüzü durdurdular. Yüzde 30’u eski AK Parti’ye oy verenler. Öbürleri öbür partili vatandaşlarımız. Biz Türkiye’nin yarınları konusunda insanları buluşturuyoruz. Türkiye için tıpkı hayali besleyen beşerler bizi destekliyor. Bizim üzerimize düşen daha çok görünmek, bilinmek. Şu anda mecliste olan 5 siyasi partinin tamamı Hazine’den yüksek takviye alıyor.

“2022 YILININ BİRİNCİBAHAI YAHUT SONBAHARINDA SEÇİM OLABİLİR”

Meğer ki bizim partimiz yalnızca ve yalnızca vatandaşlardan gelen gelirlerle dönüyor. Bu işin görünürlüğü biraz da reklam bütçesiyle oluyor. Bugüne kadar dilek ettiğimiz ne varsa yapabildik. Ocak’tan itibaren ülke yokuş aşağı seçime yanlışsız gidecek ülke. İddiamız 2022’nin birincibaharı ya da sonbaharında seçim olabilir.

Bizim Ocak’tan itibaren irtibata daha çok tartı vermemiz gerekiyor. Biz bir gönüllülük sistemi kurduk.Bize gelenler çok istiyorum ancak yarın çocuğum mülakat imtihanına girecek, o yüzden üye olmaya korkuyorlar. AK Parti üyeliğinden çıkıldığı andan itibaren çabucak telefonlar geliyor.

Bizim ilçe liderimiz ayrılmış e-devlet üzerinden, telefon geliyor ‘Siz galiba yanlış bir iş yapmışsınız, emin misiniz, biz bunu düzeltiyoruz’ diyorlarmış. Bizim kaç tane ilçe liderimiz sıkıntı kurtuldu AK Parti üyeliğinden. E-devletten ayrılıyorlar, iki gün sonra bakıyorlar yine üye yapılmışlar.

“REKABETÇİ KUR DEMEK İŞ GÜCÜNÜN UCUZLAMASI DEMEKTİR”

Üç aydır Türkiye şunu yaşıyor. Merkez Bankası Eylül’de faiz indirme sürecine, kur sıçradı A’dan Z’ye her şeye artırım geldi. Ekim’e ve Kasım’da faizler indi tekrar herşeye artırım geldi, kur sıçradı. Aralıkta Merkez Bankası kur yeniden sıçrarsa hayat pahalılığı olarak yansıyacak.

Yeni ekonomik modelden bahsediliyorsa onun sonucu şu anda ortada. ‘Bir bildiğimiz var’ diyorlar ya. Bildikleri bir şey yok. Yalnızca zihni hudut projesi, akıl dışı bir teoriyi uyguluyorlar. Doları satmalarına karşın tutamayınca, rekabetçi kur demeye başladılar. Rekabetçi kur demek, kurun yükselmesiyle Türkiye’de iş gücünün ucuzlaması demek.

Bugün minimum fiyat Çin’den daha düşük. 12.80’lik dolarla hesap ettiğinizde tahminen Arnavutluk’un da altına indik. Bir modelden bahsedeceksek, yapıp ettiklerine model kılıfı geçirmek istiyorlarsa, bu halkın yoksullaşarak daha çok ihracat yapılmasıdır. Şayet halk daha da yoksullaşsın, satın alma düşsün derseniz tahminen ihracatı biraz arttırabilirsiniz. İçeride vatandaşlarımız tüketmedikçe, içeride ekonomik kurallar dönmedikçe dilek ettiğimiz büyümeye asla ulaşamayız. Merkez Bankası’nın faizlerini düşürdüler. Birebir devirde Hazine’nin borçlanma faizi arttı.

“NOBEL ÖDÜLLÜ İKTİSATÇILAR GELSE EKONOMİYİ DÜZELTEMEZ”

Faizler düşerken Türkiye’nin borçlanma faizi artmış. Hazine’nin dışarıdan borçlandığı paranın faizi artmış durumda. Borçlanma faizi piyasada oluşuyor. Hazine rehberaydin.comleyle borçlanıyor. İkinci el piyasada da daima olarak ikinci el tahvillerin faizini görüyorsunuz. Hazine’nin daha kıymetli borçlandığı bir ülkede büyümeyi nasıl sağlayacaksınız?

Hazine baştan kabul ediyor ki, bu ülkede 5 yıl boyunca ne enflasyon düşecek ne faizler. Merkez Bankası’na talimatla faiz düşürüyorsunuz, Hazine bugün yüzde 21-22 faiz ödeyecek. Hani faize karşıydılar. Şayet nas ise azı birden fazla yok ki bu işin, sıfırla. Merkez Bankası sıfır faizle para veriyorum derse herkes Dolar alacak. Şu anda piyasa fiyatlama yapamıyor.

Piyasa dövize fiyatlama koyamıyor. Bu iktisat gerçek bilim alanı. Tıpkı vakitte sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi ile içiçe alan. Aklın ve rasyonalitenin gereğini yapmayınca düzelmesi mümkün değil. 10 tane Nobel ödüllü iktisatçıyı getirsinler, ekonomiyi emanet etseler, onlar dahi Türkiye iktisadını gerçek manada düzeltemezler.

Türkiye’nin dışındaki yanlış ve saçmalıkları geliyor ekonomiyi vuruyor. Bir de hukuk ve adalet sorunu var. Türkiye’de gerçek manasında hukuk devleti olmayınca ekonomiyi düzeltmek mümkün değil. Uzun vadeli yatırımcılar itimadın olmadığı yere yatırım yapmazlar. Yalnızca düzgün iktisat siyasetleri değil hukuk, adalet, eğitim üzere her alanda esaslı revizyon gerekiyor. En değerlisi hukuk.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.