AK Partili Kurtulmuş, Diyarbakır’da “Fetih Yürüyüşü”ne katıldı Açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Müslümanlık mayası üzerinden tekrar birleşmek, birlikte olmak ve hakikaten buradaki büyük …

27.05.2022
AK Partili Kurtulmuş, Diyarbakır’da “Fetih Yürüyüşü”ne katıldı Açıklaması

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Müslümanlık mayası üzerinden tekrar birleşmek, birlikte olmak ve hakikaten buradaki büyük medeniyetimizi kıyamete kadar ebediyen yaşatabilmek hepimizin görevidir.

Ak Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, “Müslümanlık mayası üzerinden tekrar birleşmek, bir arada olmak ve hakikaten buradaki büyük medeniyetimizi kıyamete kadar ebediyen yaşatabilmek hepimizin görevidir.” dedi.

Diyarbakır‘ın İslam orduları tarafından fethedilmesinin 1383. yıl dönümü münasebetiyle meşaleler eşliğinde Fetih Mescidi’nden başlayan “Fetih Yürüyüşü” salavatlar eşliğinde Hz. Süleyman Mescidi’ne kadar sürdü.

Hz. Süleyman Mescidi yerleşkesinde düzenlenen aktiflikte de Kur’an-ı Kerim tilavetinin akabinde Vilayet Müftüsü Lütfü İmamoğlu dualar okudu.

Kurtulmuş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihi bir yıl dönümüne denk geldiklerini ve hoş bir Fetih Yürüyüşü gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu yürüyüşün yıllar içerisinde klâsik hale gelmesini, Diyarbakır ve bütün Türkiye‘nin bu yürüyüşten haberdar olmasını temenni eden Kurtulmuş, Anadolu topraklarının İslam ruhuyla yoğrulduğunu belirtti.

Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Hazreti Peygamberimizin vefatından 7 sene sonra Diyarbakır, Anadolu’nun fethedilmiş birinci İslam beldelerinden biridir. Böylelikle Anadolu topraklarının Müslüman milletimize kapıları açılmıştır. Bu fethi gerçekleştiren İyaz Bin Ganem komutasındaki bütün sahabeyi kiramı bütün fetih ordusunun mensuplarına rahmet diliyoruz. Hoş bir dua ve anmayla onları andık.”

Diyarbakır’ın mübarek bir kent olduğunu lisana getiren Kurtulmuş, “Şehrin içerisinde dolaştığımız her yerde kim bilir hangi sahabenin ayak izleri vardır. Kim bilir hangi Allah dostunun köşe başında kiminle selamlaşması vardır. Hasebiyle Diyarbakır’a her geldiğimizde bu ruhu bir defa daha yaşıyoruz.” sözlerini kullandı.

Kentin İslam dünyasının Mekke’den, Medine’den, Kudüs’ten sonra en kıymetli kentlerinden biri olduğunu aktaran Kurtulmuş, ayrıyeten birlik, beraberlik ruhunun, İslam kardeşliğinin ve fetih ruhunun sembolize olduğu abidevi bir kent olduğunu kaydetti.

Bu kardeşliğin kıyamete kadar devam etmesini arzuladıklarını lisana getiren Kurtulmuş, bu yürüyüş vesilesiyle bu halkın burada sembolize ettiği kardeşliğin bir sefer daha hatırlanmasına vesile olduklarını belirtti.

Bu toprakların ve milletin mayasının Müslümanlık olduğunu söz eden Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Müslümanlık mayası üzerinden tekrar birleşmek, bir arada olmak ve hakikaten buradaki büyük medeniyetimizi kıyamete kadar ebediyen yaşatabilmek hepimizin görevidir. Hoş tarihi bir şölene, coşkuya, gençlerimizin ve katılan herkesin büyük coşkuyla yürüyüşüne şahitlik ettik. Tam fetih ruhu dediğimiz şey budur. Sahabeyi Diyarbakır surlarının önüne getiren ruh neyse tıpkı halde sahabeyi İstanbul surlarının önüne getiren ruh da oydu. O fetih ruhu sayesinde dünyanın dört bir tarafına Müslümanlar dağıldı. Nitekim en sıkıntı ve gerçekleştirilemez, olamaz zannedilen fetihler kolay oldu. İslam temel itibariyle yalnızca surların kapılarının açılmasıyla değil, insanların gönüllerinin kapılarını açmasıyla çok daha güçlü bir formda dünyanın her yerine yayıldı. Diyarbakır Fetih Yürüyüşünün Türkiye‘de 85 milyon yurttaşımızın gönlünde ve zihninde yer etmesini hakikaten arzularız. Bunu Türkiye‘nin değerli etkinliklerinden biri haline getirilmesini temenni ederim.”

Fetih ordularının bütün mensuplarına Allah’tan rahmet dileyen Kurtulmuş, onların varlığının ve bu kent içerisinde metfun bulunmalarının yalnızca Diyarbakır için değil Türkiye ve millet hatta bütün İslam toprakları için büyük bir armağan olduğunu kaydetti.

Kurtulmuş, “Allah dostlarına burada konut sahipliği yapabilmek Diyarbakırlıların ulaşabileceği değerli ölçüde mertebelerden biridir. Bunun kadir ve değerini bilmeyi Allah bu millete nasip etsin. Birliğimizi, beraberliğimizi ve dirliğimizi müdafaayı inşallah başarabiliriz.” diye konuştu.

Daha sonra Kurtulmuş, Vali Ali İhsan Su ve AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehdi Eker, yürüyüşe katılanlara çorba ikram etti.

Aktifliğe, AK Parti Diyarbakır milletvekili Ebubekir Bal, AK Parti MKYK Üyesi Alkent aydın haberlerittin Parlak, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Bağlar Belediye Lideri Hüseyin Beyoğlu, AK Parti Vilayet Lideri Muhammet Şerif Aydın ve gençler katıldı.

kent aydın haberleri / Aziz Aslan – Şimdiki

Diyarbakır,Kurtulmuş,Fetih,İslam,Millet,Ruhu,Müslüman,Bütün,Yürüyüşü,Burada,Ak Parti ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.