Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ‘boşanma araştırması’

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca aile birliğinin bozulmasının nedenleri, evlilik bağını kuvvetlendiren dinamikler, boşanma sürecinde …

21.11.2021
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından ‘boşanma araştırması’

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca aile birliğinin bozulmasının nedenleri, evlilik bağını kuvvetlendiren dinamikler, boşanma sürecinde yaşananlar üzere faktörlerin değerlendirileceği “Türkiye Boşanma Araştırması” gelecek yıl yapılacak.Araştırmanın hedef …

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca aile birliğinin bozulmasının nedenleri, evlilik bağını kuvvetlendiren dinamikler, boşanma sürecinde yaşananlar üzere faktörlerin değerlendirileceği “Türkiye Boşanma Araştırması” gelecek yıl yapılacak.

Araştırmanın emel ve gayelerine ait ayrıntılar belirlenirken teknik ayrıntılı bilgilerla ilgili çalışmalar sürüyor.

BOŞANMA NEDENLERİ SAPTANACAK

Buna nazaran, araştırmayla öncelikle Türkiye’de kaba boşanma suratındaki heterojen yapının altında yatan nedenler bulunacak. Bu nedenlerin bölgelere nazaran mümkün farklılık gösterme durumlarının inceleneceği araştırmayla, evli olan şahısların evlilik süreçleri ve boşanmaya yönelik algıları belirlenecek.

Boşanmaya neden olan faktörlerin ölçüleceği araştırma kapsamında ayrıyeten tahlil modelleri oluşturulacak. Bakanlık, çalışmayla evliliğin sürmesini sağlayan dinamikleri de belirleyecek.

Ailelerin kriz ve geçiş periyotlarında bununla başa çıkma yolları ve bu periyotlarda yaşadıkları meseleler ile güçlü ve zayıf istikametleri de tespit edilecek.

RİSK HARİTALARI YAPILACAK

Araştırma sonucunda, bu alanda yapılacak çalışmalar için dataya dayalı uygulanabilir siyaset teklifleri geliştirmek üzere istatistiki bilgiler toplanacak.

Datalardan elde edilen sonuçlar doğrultusunda evlilik ve boşanma süreçlerine yönelik kamu siyasetlerini destekleyici ve yol gösterici risk haritaları yapılacak.

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.