Aile Bakanlığı’ndan Müslüme’nin ölümüyle ilgili haberlere erişim engeli talebi

Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi’nde çadır kurdukları sırada 10 Kasım’da 3 yaşındaki kızlarının kaybolduğunu bildiren Yağal ailesinin …

27.11.2021
Aile Bakanlığı’ndan Müslüme’nin ölümüyle ilgili haberlere erişim engeli talebi

Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi’nde çadır kurdukları sırada 10 Kasım’da 3 yaşındaki kızlarının kaybolduğunu bildiren Yağal ailesinin ihbarı üzerine Müslüme günler süren aramalardan sonta 19 Kasım’da meyyit olarak bulunmuştu.Aile ve Toplumsal Hizmetler…

Mersin’in Gülnar ilçesi Yanışlı Mahallesi’nde çadır kurdukları sırada 10 Kasım’da 3 yaşındaki kızlarının kaybolduğunu bildiren Yağal ailesinin ihbarı üzerine Müslüme günler süren aramalardan sonta 19 Kasım’da meyyit olarak bulunmuştu.

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı, 3 yaşında meyyit olarak bulunan Müslüme’nin kardeşlerinin devlet muhafazasına alındığını annesinin ise bir bayan konukevine yerleştirildiğini açıkladı. Bakanlık birebir vakitte Müslüme’nin vefatıyla ait bir kısım haberler için erişime engelleme kararı talebinde bulundu.
Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözlere yer verdi:
“Mersin’in Gülnar ilçesinde çocuk Müslüme‘nin cansız vücudunun bulunmasının çabucak akabinde Bakanlığımız uzmanları aile ile inceleme, rehberlik ve psikososyal takviye çalışmalarına başlamıştır.

Aile bireyleri ile yapılan görüşmeler ve hanede gerçekleştirilen toplumsal inceleme sonucunda, dört çocuk hakkında devlet muhafazası kararı alınmıştır. 1 ve 15 yaşındaki kız çocukları ile ailenin 18 yaşından küçük 2 erkek çocuğu kolluk kuvvetlerinin takviyesi ile Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarda bakım ve müdafaa altına alınmıştır.

Ayrıyeten, Anne S.Y. de bir bayan konukevine yerleştirilmiştir. Olayla ilgili Gülnar Jandarma Komutanlığı tarafından soruşturma başlatılmış ve bu soruşturma sonucunda dede H.Y. gözaltına alınmıştır.

Çocukların ikincil örselenmeye maruz kalmasını engellemek ve kamuoyunda bilgi kirliliğinin önüne geçmek için ilgili ünitelere, zımnilik kararına riayet edilmesi tarafında edilen talepda bulunulmuştur. Gerçeklerle, haber alma ve basın özgürlüğüyle bağdaşmayan bir kısım haberlerle ilgili erişim yasağı kararı alınması talep edilmiştir. H.Y’nin tutuklu yargılandığı tüzel süreç Bakanlığımız tarafından takip edilmektedir.”

NE OLMUŞTU?

Müslüme’nin vefatının akabinde 8 aile üyesi gözaltına alınmış, dede Hasan Yağal tutuklanmıştı. Sabah gazetesinin Hasan Yağal’ın biyolojik babası olduğunu haberleştirmesinin akabinde bahis toplumsal medyada infiale neden olmuştu.

Sav şimdi doğrulanmazken Mersin Barosu da haberin yanlışsız olmadığını belirterek tüzel süreç başlatacaklarını duyurmuştu.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.