ABD’de ilkokula düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

ABD’nin Teksas eyaletinde 18 yaşındaki Salvador Ramos isimli saldırganın bir birinciokula düzenlediği silahlı atakta ölenlerin sayısı 18’i çocuk …

25.05.2022
ABD’de ilkokula düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerin sayısı 20’ye yükseldi

ABD’nin Teksas eyaletinde 18 yaşındaki Salvador Ramos isimli saldırganın bir birinciokula düzenlediği silahlı atakta ölenlerin sayısı 18’i çocuk ve 2’si öğretmen olmak üzere 20’ye yükseldi. Ramos, akın sonrasında okula intikal eden polis takımları tarafından etkisiz hale getirilirken 18 yaşındaki zanlının okula gitmeden evvel de büyükannesini vurarak öldürdüğü tez edildi. Öte yandan taarruzun, Teksas tarihinin en ölümcül okul saldırısı olduğu belirtildi.

Teksas Senatörü Roland Gutierrez, CNN’e yaptığı açıklamada eyalet polisinin kendisini son durum hakkında bilgilendirdiğini, buna nazaran birinciokuldan 18 çocuk ile 2 yetişkin ve saldırgan dahil şu ana kadar 21 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

SALDIRGANIN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Uvalde kasabasındaki Robb Birinciokulu’na silahlı taarruz düzenleyen Salvador Ramos’un (18) polisle girdiği çatışmada etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Birinciokulu kana bulayan saldırgan Salvador Ramos.

OKULA GİTMEDÖNEMLİ ÖLÇÜDEANNESİNİ DE ÖLDÜRDÜĞÜ SAV EDİLDİ

Birebir kasabada yaşayan Ramos’un, saldırıyı gerçekleştirdiği birinciokulun yanındaki lisede öğrenci olduğu medyaya yansırken polis, olayın nedeni konusunda şimdi açıklama yapmadı. Öte yandan Ramos’un 20 kişiyi öldürdüğü kanlı akın öncesinde de büyükannesini vurarak öldürdüğü tez edildi.

Ramos’un akın öncesi toplumsal medyadan paylaştığı silah fotoğrafları.

TEKSAS TARİHİNDEKİ EN ÖLÜMCÜL OKUL SALDIRISI

Atağın, Teksas tarihinde en ölümcül okul saldırısı olduğu kaydedilirken, 2012’de 28 kişinin öldürüldüğü Connecticut’taki Sandy Hook birinciokulu saldırısından sonra ülkedeki ikinci büyük hücum olduğu belirtiliyor. Yalnızca 2, 3 ve 4. sınıfların yer aldığı yaklaşık 600 öğrencinin bulunduğu Robb Birinciokulu’nda öldürülen 18 öğrencinin kimliği hakkında şimdi bilgi paylaşılmadı. Olay yerinde federal ve ulusal güvenlik yetkililerinin taarruzla ilgili incelemeleri sürdürdüğü kaydedildi.

BIDEN, AÇIKLAMA YAPACAK

Abd Lider Joe Biden’in Asya gezisi dönüşü uçağında daima bilgilendirildiği, başşehre ulaştığında Beyaz Saray’dan akın hakkında açıklama yapacağı öğrenildi. Lider Yardımcısı Kamala Harris’in de bilgilendirildiği ve Beyaz Saray’daki bayrakların yarıya indirildiği bildirildi.

Ülkedeki değerli ölçüde silah lobisi olan Ulusal Tüfek Birliği’nin (NRA) hafta sonu düzenleyeceği yıllık kongrede konuşma yapacağı kaydedilen Teksas’ın Cumhuriyetçi Senatörü Ted Cruz ise Twitter’dan “Bugün karanlık bir gün” paylaşımı yaptı. Cruz, paylaşımında silah satışı ve şiddet konusunda siyaset değişikliğiyle ilgili görüş belirtmedi.

ÖĞRETMEN SENDİKALARINDAN TEPKİ

Ulusal Eğitim Derneği, Teksas Eyaleti Öğretmenler Derneği ile yaptığı ortak açıklamada, “Devlet okullarımız öğrenciler ve eğitimciler için en inançlı yerlerden biri olmalıdır. Siyasalların nrehberaydin.comyet sorumluluk alıp silah güvenliği sıkıntısını çözmesi için daha ne kadar kitlesel hücum yapılması gerekiyor?” dedi.

Amerikan Öğretmenler Federasyonu Lideri Randi Weingarten de hücuma tepki göstererek, “Yalnızca bu ülkede ebeveynler çocuklarının okulda inançta olacağından emin değiller.” tabirini kullandı. CNN’e nazaran, ülkede yılbaşından bu yana son akın hariç eğitim kurumlarında yaşanan 38 silahlı akında en az 10 kişi ömrünü yitirdi, 51 kişi yaralandı.

Taarruz,Silah,Birinciokulu ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.