ABD Başkanı Joe Biden, işgal olmaması durumunda Putin’le buluşmayı kabul etti

ABD her fırsatta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini açıklarken, bölgede kaygılı bekleyiş sürüyor. Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamada ise …

21.02.2022
ABD Başkanı Joe Biden, işgal olmaması durumunda Putin’le buluşmayı kabul etti

ABD her fırsatta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğini açıklarken, bölgede kaygılı bekleyiş sürüyor. Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamada ise ABD Lideri Joe Biden’ın, Moskova’nın Ukrayna’ya yönelik bir işgal aksiyonunun olmaması durumunda, Rusya Devlet Lideri Putin’le buluşmayı prensipte kabul ettiğini duyuruldu.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Ukrayna krizi sürerken diplomatik sürece dair yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamasında, Ukrayna’ya yönelik bir işgal aksiyonunun yaşanmaması için ABD’nin tüm diplomatik süreçleri kullanacağına işaret eden Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov’un bu hafta içi Avrupa’da buluşmasının planlandığını hatırlattı.

“GÖRÜŞMEYİ PRENSİPTE KABUL ETTİ”

Psaki, “(Ukrayna’ya yönelik) Rastgele bir işgalin olmaması durumunda Lider Biden, Devlet Lideri Putin’le buluşmayı prensipte kabul etti.” tabirini kullandı.

“MOSKOVA HÜCUM HAZIRLIKLARINI SÜRDÜRÜYOR”

Beyaz Saray Sözcüsü, krizin diplomatik tahliline her vakit hazır olduklarını, fakat Rusya’nın işgal istikametinde adım atması durumunda ise süratli ve ağır yaptırımlar getireceklerini kelamlarına ekledi. Psaki ayrıyeten, Moskova’nın hala kapsamlı bir atak için hazırlıklarını sürdürdüğünü de söz etti.

Biden ABD lokal skent aydın haberleritiyle pazar günü Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Kurulunu toplamış ve güvenlik kurmaylarıyla krizin gidişatını değerlendirmişti.

ABD HER FIRSATTA İŞGAL OLACAĞINI SÖYLÜYOR

Ukrayna ve Rusya ortasındaki tansiyon haftalardır sürüyor. Rusya kanadından yapılan her açıklamada, işgalin kelam gelimi edilen olmadığı belirtilse de ABD tarafı, her fırsatta Rusların savaş çıkaracağını açıklıyor.

kent aydın haberleri / Hakan Çopur – Dünya

Rus,İşgal ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.