6 muhalefet partisi liderinden cumhurbaşkanı adayı açıklaması: Liyakat sahibi birini belirleyeceğiz

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın davetiyle bir ortaya gelen 6 muhalefet partisi genel lideri, görüşme sonrasında ortak açıklama …

25.04.2022
6 muhalefet partisi liderinden cumhurbaşkanı adayı açıklaması: Liyakat sahibi birini belirleyeceğiz

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın davetiyle bir ortaya gelen 6 muhalefet partisi genel lideri, görüşme sonrasında ortak açıklama yaptı. Açıklamada, “Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda başkanlar olarak birçok defa vurguladığımız üzere uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik pahaları içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak birincielerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday belirleyeceğiz.” bilgisi paylaşıldı.

Demokrat Parti Genel Lideri Gültekin Uysal’ın daveti üzerine CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ÂLÂ Parti Genel Lideri Meral Akşener, Skent aydın haberleridet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu dün akşam skent aydın haberleritlerinde Demokrat Parti Genel Merkezi’nde bir ortaya geldi.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM VURGUSU

Toplantının akabinde yapılan ortak yazılı açıklamada, “Milli egemenliğimizin kaynağı Gazi Meclis’imizin, Cumhuriyet’imizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 23 Nisan 1920’de açılışının 102. yıl dönümünden bir gün sonra bir ortaya gelen 6 siyasi partinin önderleri olarak, TBMM’ye yine prestij kazandıracak ‘güçlendirilmiş parlamenter sistem’ konusundaki kararlılığımızı bir sefer daha teyit ediyoruz.” tabiri kullanıldı.

İktidarın yeni seçim maddesiyle yapmak istediği “siyaset mühendisliğine” karşı iş birliğini derinleştirerek sürdürme istikametindeki çalışmaların gözden geçirildiği belirtilen açıklamada, fakirleşmeyi derinleştiren hayat pahalılığı ve yaşanan ekonomik yıkım sürecinden çıkış yolları konusunda da görüş alışverişinde bulunulduğu bildirildi.

“LİYAKAT SAHİBİ BİR ADAY BELİRLEYECEĞİZ”

“Güçlendirilmiş parlamenter sisteme” geçiş sürecinin anayasal ve yasal çerçevesi, seçim güvenliği ve iş birliğinin temel birincie ve gayeleri bahislerinde oluşturmaya karar verilen çalışma kümelerinin, misyon alanları ve çalışma tekniklerinin ele alındığı tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bu çerçevede anayasal ve yasal mevzuatla ilgili çalışma kümesi, siyasi ahlak yasası, Ekonomik ve Toplumsal Kurula işlerlik kazandırılması ile ilgili düzenlemeler, Merkez Bankası bağımsızlığının teminat altına alınması, uzun vadeli strateji ve planlamadan sorumlu bir kurumsal yapının oluşturulması mevzularında yasal hazırlık yapılması için görevlendirilmiştir. Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda başkanlar olarak birçok defa vurguladığımız üzere uzlaşmacı, özgürlükçü, demokratik kıymetleri içselleştirmiş, milletimizin tamamını kucaklayan, siyasi ahlak birincielerini benimseyen, liyakat sahibi bir aday belirleyeceğiz.

BİDEN’IN SOYKIRIM AÇIKLAMASINA TEPKİ GÖSTERDİLER

Ayrıyeten bugün ABD Lideri Joe Biden’ın tarihi gerçekleri siyasi istismar aracı yapan açıklamasını kınıyor, geçen sene ‘soykırım’ sözünün ABD Lideri tarafından birinci defa kullanılmasına yeni tasalarla sessiz kalan iktidarın bu ağır vebalin ortak sorumluluğunu taşıdığını vurguluyoruz.”

“SİYASETİMİZ İÇİN DEĞERLİ BİR GÜN OLDU”

Toplantının akabinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Demokrat Parti Genel Lideri Uysal, “Uzun bir toplantı sonrası açıklama elinize ulaştı. Sizlere teşekkür etmek istedim. Tahminen uzun bekleyiş oldu ancak siyasetimiz için de değerli bir gün olduğu kanısındayım.” dedi.

kent aydın haberleri / Merve Yıldızalp – Siyaset

Parti,Genel Lideri ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Şimdiki sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.