56 yıldır kimliksiz yaşıyor

MANİSA’da yaşayan ve annesinin mevt tarihi nüfus kayıtlarına yanlış geçtiği için 56 yıldır kimlik çıkaramayan Meryem Üçkan (56), gerçek tarihin …

20.12.2021
56 yıldır kimliksiz yaşıyor

MANİSA’da yaşayan ve annesinin mevt tarihi nüfus kayıtlarına yanlış geçtiği için 56 yıldır kimlik çıkaramayan Meryem Üçkan (56), gerçek tarihin belirlenmesi için savcılığa başvurdu.

HINIS, ERZURUM (rehberaydin.com) – MANİSA’da yaşayan ve annesinin mevt tarihi nüfus kayıtlarına yanlış geçtiği için 56 yıldır kimlik çıkaramayan Meryem Üçkan (56), gerçek tarihin belirlenmesi için savcılığa başvurdu. Avukat Merve Işık Özkan, “Müvekkilim sıkıntı durumda. Hastaneye gidemiyor, evlenemiyor, eğitim göremiyor, vilayet dışına bile çıkamıyor” dedi.

Erzurum’un Hınıs ilçesinde Karabalik Aydın ile dini nikahla yaşadığı Perizade Üçkan’ın çocuğu olarak dünyaya gelen Meryem Üçkan, doğumdan 2 yıl sonra annesinin ölmesi nedeniyle dayısı ile birlikte Manisa‘ya yerleşti. Burada yaşarken çeşitli nedenlerle kimlik çıkarmayı ihmal eden Üçkan, 2005 yılından sonra çeşitli problemlerle müsabakaya başlamasının akabinde Manisa Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne edilen talepda bulundu. Tekraren mürckent aydın haberlerit etmesine karşın soy bağı tespit edilemediği ve doğum tarihi aşikâr olmadığı için Üçkan’ın edilen talepları reddedildi.

Üçkan’ın 2015 yılındaki edilen talebi üzerine anne, babası ve yaşının belirlenmesi için tespit davası açıldı. Manisa 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nce şahitlerin dinlenmesi ve kemik testi sonucu Üçkan’ın 1965 doğumlu olduğu, annesinin de Perizade Üçkan olduğu belirlendi.

ANNESİNİN VEFAT TARİHİ YANLIŞ İŞLENMİŞ

Mahkemenin kararı, nüfus süreçlerinin yapılması için Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne bildirildi fakat Hınıs Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı’nca yapılan araştırmada Perizade Üçkan’ın, nüfus kayıtlarına nazaran, 1932’de öldüğü tespit edildi. Bunun üzerine Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’nce Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yine edilen talepda bulunularak, Perizade Üçkan’ın 1932 yılında öldüğü, Meryem Üçkan’ın 1965’te doğmasının ise hayatın olağan akışına ters olduğu belirtildi ve Perizade Üçkan’ın gerçek vefat tarihinin tespit edilmesi istendi. Perizade Üçkan’ın mevt tarihi belirlendikten sonra kızı Meryem Üçkan için kimlik çıkarılacak.

‘İL DIŞINA BİLE ÇIKAMIYOR’

Meryem Üçkan’ın avukatı Merve Işık Özkan, hususla ilgili evrakın savcılıkta olduğunu belirterek, müvekkilinin kimlik kullanamadığı için hayatının her alanında problem yaşadığını söyledi. Özkan, “Hastaneye gidemiyor, evlenemiyor, eğitim göremiyor. Ne uçak ne de otobüs bileti alamıyor. Otomobille vilayet dışına bile çıkamıyor. Manisa’da kalmış vaziyette. Meryem hanım 2005 yılından beri bu işlerle uğraşıyor ve acil bir kimlik çıkması gerekiyor. Biz artık bu işlerin hızlanmasını istiyoruz ve kendisinin daha fazla mağdur olmasını istemiyoruz” dedi.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.