548 KİLOMETRE KADARLİK BÜYÜK MENDERES NEHRİ’NİN SADECE 7 KİLOMETRE KADARSİ TEMİZ AKIYOR

DENİZLİ’den geçen Büyük Menderes Irmağı’nın ana kaynağında suyun berrak olduğu ve balıkların yaşadığı gözlemlenirken, yaklaşık 7 kilometre kadar …

29.11.2021
548 KİLOMETRE KADARLİK BÜYÜK MENDERES NEHRİ’NİN SADECE 7 KİLOMETRE KADARSİ TEMİZ AKIYOR

DENİZLİ’den geçen Büyük Menderes Irmağı’nın ana kaynağında suyun berrak olduğu ve balıkların yaşadığı gözlemlenirken, yaklaşık 7 kilometre kadar sonra oluşan çok kirlilik kaygı yaratıyor.

DENİZLİ (rehberaydin.com) – DENİZLİ’den geçen Büyük Menderes Irmağı‘nin ana kaynağında suyun berrak olduğu ve balıkların yaşadığı gözlemlenirken, yaklaşık 7 kilometre kadar sonra oluşan çok kirlilik tasa yaratıyor. Kimi sanayi tesislerinin atıklarını arıtmadan ırmağa boşalttığı argüman edilirken, kirliliğin bununla birlikte ayrıyeten ağır koku da tedirginliğe neden oluyor. Bölgede çiftçilik yapan Hasan Erol

Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesi yakınlarında Suçıkan mevkisinde doğan Denizli

‘YANINDAN BİLE GEÇMEK İSTEMİYORUZ’

‘SU DEĞİL ZEHİR AKIYOR’

Personel emeklisi Hüseyin Acar ise Menderes Irmağı’nın bölgenin hayat kaynağı olduğunu tabir ederek, Menderes Irmağı, her geçen yıl daha da kirleniyor. Buraya bir tahlil bulunması gerekiyor. Artık Menderes’ten su değil, zehir akıyor. Deva bulunmazsa, bu bölgede artık bir şey yetişmez. Bu bölgenin ömür kaynağı olan ırmağın kurtarılması çok değerli. Su demek can demektir diye konuştu.

YETKİLİLERE DAVET YAPTI

Bölgede balık çiftliği olan ve kirlilik nedeniyle daha evvelki yıllarda binlerce balığının öldüğünü tabir eden iş insanı Yasin Özpek de Menderes Irmağı’nda daha evvel turna, sazan ve kendine has balıkların yaşadığı fakat kirlilik nedeniyle artık hayat olmadığını söyleyerek Menderes Irmağı’nın çıktığı kaynakta su tertemiz ve hatta içilebilir seviyede. Fakat atıklardan ötürü simsiyah hale geliyor. 10 yıl öncesine kadar bu ırmakta turna, sazan ve Menderes’in kendi has balıkları yetişirdi. Artık ise hiçbir balık ve canlı yaşayamaz hale geldi. Tarım toprakları de kirleniyor. 20 yıl sonra bu bölge tarım yapılamayacak hale gelecek. Çiftçilik bitecek. Yetkililerin bir an evvel bu olaya kulaklarını tıkamadan tedbir alması gerekiyor. Bizim de daha evvel ırmağa atılan kimyasal atıklar nedeniyle çiftliklerimizde balıklarımız telef oldu. Tedbirimizi aldık. Yetkililerin de ırmağı kirleten ögeleri tespit edip, önlemesi gerekiyor tabirlerini kullandı.

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.