52 yıldır makası elinden düşürmedi

Aydın’ın Efeler ilçesindeki yarım asrı geçkin müddettir berberlik mesleğini icra eden 72 yaşındaki Mustafa Çakmak 52 yıl evvel eline aldığı …

13.01.2022
52 yıldır makası elinden düşürmedi

Aydın’ın Efeler ilçesindeki yarım asrı geçkin müddettir berberlik mesleğini icra eden 72 yaşındaki Mustafa Çakmak 52 yıl evvel eline aldığı makası hiç bırakmazken, sıhhati elverdiği sürece de mesleğini devam ettirmek istiyor.

EFELER, AYDIN (rehberaydin.com) – Aydın‘ın Efeler ilçesindeki yarım asrı geçkin müddettir berberlik mesleğini icra eden 72 yaşındaki Mustafa Çakmak 52 yıl evvel eline aldığı makası hiç bırakmazken, sıhhati elverdiği sürece de mesleğini devam ettirmek istiyor.

Birinciokul eğitiminin akabinde okuma imkanı bulamayan ve berber çırağı olarak mesleğe başlayan Mustafa Çakmak o yıllarda eline aldığı tarakla makası bir daha bırakmadı. İşine büyük bir sevgi ile bağlı olan ve askerliğini de berber olarak yapan Çakmak, ilerleyen yaşına karşın iş yerinin kapısına kilit vurmadı. 52 yıldır Pazar günleri hariç her gün iş yerini sabah skent aydın haberlerit 08.30’da açan Çakmak, her gelen müşterisini güler yüzü ile karşılayıp, güzel sohbeti ile ağırlıyor. İnsanlığın var olduğu sürece mesleğinin bitmeyeceğini söyleyen Çakmak, herkesin her daim bakımlı olması gerektiğini belirtti.

“Çıraklıktan yetiştim”

Yıllardır severek yaptığı berberlik mesleğine çıraklıktan başladığını tabir eden Mustafa Çakmak, “Çıraklığını yaparak başladığım mesleğimi 52 yıldır aralıksız olarak sürdürüyorum. Birinciokuldan çıktıktan sonra ustalarımın yanında çıraklık yaptım ve meslekte ilerledim. Okuyacaktım fakat o devir okuma imkanı bulamadım. Sonrasında kimsenin eline bakmak istemedim ve kendi mesleğimi yapmaya karar verdim. O günkü koşullarda terzilik, ayakkabıcılık ve berberlik başta olmak üzere bir çok meslek düşündüm. Elimdeki maddi imkanlarım ile yapabileceğim meslek olarak berberliği gördüm ve işe atıldım. Askerde de berberdim. Gittiğim gün akşamı berberhaneye giderek askerleri ve kumandanları tıraş etmeye başladım, tezkereye kadar da bu bu türlü sürdü. 1965-1970 yılları ortasında bu dükkanda 5 sene çalıştım ve askere de buradan gittim. Askerden geldikten sonra kendi iş yerimi açtım. 13 sene orada kaldım, sonra yer değiştirdim 26 sene diğer bir yerde kaldım. Sonrasında da tekrar askerlik öncesi çalıştığım bu dükkana geri döndüm. 8 yıldır de yeniden buradayım. Sabahları skent aydın haberlerit 08.30-09.00 ortası kesinlikle dükkanımda olurum. Pazarlar hariç devamlı çalışırım işimden asla taviz vermem. Her gün sabah erkenden gelir ‘Bismillah’ diyerek işe başlarım. Severek çalışıyorum ve sağlığımın yettiği yere kadar da mesleğimi sürdürmek istiyorum” dedi.

“Herkes kendine ihtimam göstermeli ve bakımlı olmalı”

Bilhassa Korona virüs salgını hasebiyle herkesin ferdî bakımına ve paklığına itina göstermesi gerektiği bir devirden geçtiğimizi hatırlatan Çakmak, “İşinde gücünde olan, mesleğini severek yapan ve eli para gören insanın kendine inancı gelir. Mesleğimiz de insanlık var epey sürecek bir meslek. Çok şükür kimseyi açta açıkta bırakmaz. Korona virüs ile birlikte berbere olan ilgi ve alaka daha da attı, paklığın değeri bir kere daha konu bahis oldu.. Herkesin pak ve bakımlı olması lazım. Bayan yahut erkek hiç fark etmez herkes kendine ihtimam göstermeli. Yıllardır bu mesleği yapıyorum şimdiye kadar paklığa azami ihtimam gösterdim, göstermeye de devam ediyorum. Beşerlerle temas halinde olan bir meslek grubuyuz. Başta kendi sıhhatim olmak üzere müşterilerimin de sıhhati benim için çok önemli” diye konuştu.

“Gençlerin muhtaçlıklarını karşılayabilen herkes çırak bulur”

2000 ile 2020 ortasında doğanlar için kullanılan Z jenerasyonunun farklı ihtiyaçları olduğunu kelamlarına ekleyen Çakmak, “Bugünün gençliği bizim vaktimiz üzere değil. Bugün her gencin elinde bir akıllı telefon kesinlikle var. Yaşamak istedikleri hayatlar, yapmak istedikleri işler bizim devrimizden çok farklı. Bu gençlerin masrafını karşılayabilen her usta çırak yada kalfa bulur. Lakin bizim devrimizde bu işler bu türlü değildi. Büyüklerimiz ustalarımıza ‘eti senin kemiği benim. Mesleği öğret para da verme, kâfi ki iş öğrensin’ derlerdi. Bu durum artık ortadan kalktı” tabirlerini kullanarak berberliği seven öğrenmek isteyen herkes çıraklık, kalfalık ve ustalık eğitimlerini alarak meslek öğrenebileceğini kelamlarına ekledi. – AYDIN

aydın haberleri – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

aydın sarı otobüs saatleri aydın izmir denizli tren saatleri