3’üncü doz aşı olmayan 65 yaş üzerine ‘koruma alanı dışındasınız’ uyarısı

SAMSUN’da 3’üncü doz aşısını yaptırmayan 65 yaş üstü 63 bin kişinin risk altında olduğu açıklandı, aşıya davet edildi. SAMSUN (rehberaydin.com …

08.12.2021
3’üncü doz aşı olmayan 65 yaş üzerine ‘koruma alanı dışındasınız’ uyarısı

SAMSUN’da 3’üncü doz aşısını yaptırmayan 65 yaş üstü 63 bin kişinin risk altında olduğu açıklandı, aşıya davet edildi.

SAMSUN (rehberaydin.com) – SAMSUN’da 3’üncü doz aşısını yaptırmayan 65 yaş üstü 63 bin kişinin risk altında olduğu açıklandı, aşıya davet edildi. İl Sıhhat Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, “Hiç aşı yaptırmamış ya da 2 doz aşısını haziran ayı ve öncesinde yaptıran 65 yaş üstü 63 bin büyüğümüz, aşının müdafaa alanı dışında. Hayati bir riskle karşı karşıya kalmamak için hemen 3’üncü doz aşınızı yaptırmanız gerekiyor” dedi.

Samsun Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, şimdi 3’üncü dozunu olmayan ve son aşısının üzerinden 6 ay geçen 65 yaş üstü bireyler için ‘Hayat Kurtaran Aşı Günleri’ ismi altında kampanya başlattı. Bu kapsamda 3’üncü doz aşısını yaptırmayan 65 yaş üstü 63 bin kişi, aşıya davet edildi.

‘KRİTİK BİR PERİYODA GİRİYORUZ’İl Sıhhat Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, kentte yürütülen aşı çalışmalarında adeta vakte karşı yarıştıklarını belirterek, “Kritik bir periyoda giriyoruz. Bakanlığımızın da belirttiği üzere aşıların 6 aylık esirgeyici müddetleri yavaş yavaş sona eriyor. Vilayetimizde 65 yaş üstü nüfusta 3’üncü doz aşı yapılan kişi oranımız, yüzde 72,6. Aralık ayı prestijiyle haziran ayı ve öncesinde 2 doz aşısını yaptırıp, 3’üncü hatırlatma dozlarını yaptırmayan binlerce vatandaşımız artık aşının muhafaza alanı dışında kalacak. Bilhassa 65 yaş üstü vatandaşlarımız bu durumdalar” dedi.’LÜTFEN MERKEZLERİMİZE GELİP AŞINIZI YAPTIRIN’Samsun’da bu ay prestijiyle hayatını kaybeden bireylerin yüzde 98’inin hiç aşısını yaptırmamış ya da hatırlatma dozlarını olmayan bireylerden oluştuğunu belirten Dr. Oruç, “Aralık ayı içinde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın aşılarını tamamlayarak yine inançlı alana çekemezsek, yeni varyantların da tesiriyle ocak ayı prestijiyle hadise sayılarının arttığı bir tabloyla karşı karşıya kalabiliriz. Buradan, hiç aşı yaptırmamış ya da iki doz aşısını haziran ayı ve öncesinde yaptıran 65 yaş üstü 63 bin büyüğümüze seslenmek istiyorum. Artık aşının muhafaza alanı dışındasınız. Hayati bir riskle karşı karşıya kalmamak için ivedilikle 3’üncü doz aşınızı yaptırmanız gerekiyor. Lütfen merkezlerimize gelip aşınızı yaptırın. Tahlili bulunan bir hastalık yüzünden hayatınızı riske atmayın. Size ulaşmak için aralık ayını kapsayan ‘Hayat Kurtaran Aşı Günleri’ ismini verdiğimiz bir aşı çalışması başlatıyoruz. Bu çalışma çerçevesinde elimizdeki tüm insan kaynağını 60’ın üzerindeki aşı takımlarımızda görevlendiriyoruz” diye konuştu.’3’ÜNCÜ DOZ İÇİN TEREDDÜT YAŞADIM’İki doz aşı olduğunu, lakin 3’üncü doz için tereddüt yaşadığını belirten Muhsin Kaygana (77) “Aslında 3’üncüyü de olmak istiyorum lakin çeşitli rahatsızlıklarım var, bunlara tesir eder mi diye düşünüyorum. Doktora danışıp aşı olmayı düşünüyorum. Çabucak gidip de aşı yaptırmak istemiyorum. Birtakım olan arkadaşlarım var, öksürük yaptığından bahsediyorlar. Biraz çekimser kaldım” tabirlerini kullandı. ‘BUGÜNE KADAR HİÇBİR ŞEY OLMADI’3 doz aşı olduğunu anlatan Hayrettin Kütük (77) ise, “Önce Sinovac aşısı olmuştum, sonra BioNTech aşısını tercih ettim. 4’üncü aşı da gelirse onu da olacağım. Aşıdan kaçılmaz, sırası gelen olmalı” dedi.

Sinovac aşısını tercih ettiğini söz eden Davut Aydın (93) da, “3 doz Çin aşısı oldum. Doğdum doğalı daima zati oradan gelen aşıları oluyoruz. Bugüne kadar hiçbir şey olmadı. Aşı olmalıyız ki hastalıktan korunabilelim” diye konuştu.


aydın haberleri / Barış Budanoğlu – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.