35 yıl sonra bir ilk yaşanacak! Aybar kar fırtınası perşembe günü İstanbul’u da vuracak

Türkiye karlı günlere geri dönüyor. Sibirya kökenli Aybar’ın yola çıktığını belirten Meteoroloji uzmanları, soğuk hava dalgasının Mart ayında 35 …

07.03.2022
35 yıl sonra bir ilk yaşanacak! Aybar kar fırtınası perşembe günü İstanbul’u da vuracak

Türkiye karlı günlere geri dönüyor. Sibirya kökenli Aybar’ın yola çıktığını belirten Meteoroloji uzmanları, soğuk hava dalgasının Mart ayında 35 yıldan bu yana görülmeyen bir soğuk yaratacağını tabir ediyor. İstanbul’da da tesirini gösterecek olan Aybar kar fırtınası nedeniyle perşembe ile pazartesi günleri ortasında iş yeri ve okulların tatil edilmesi gündeme gelebilir.

Türkiye’de geçtiğimiz aylarda ağır kar yağışı nedeniyle yollar kapanmış, vatandaşlar sıkıntı anlar yaşamıştı. Karların erimesinin akabinde tekrar hâkim olan güneşli havanın, önümüzdeki günlerde tekrar kentlerimizi terk edeceği öğrenildi.

AYBAR SOĞUK HAVA DALGASI GELİYOR

Sibirya kökenli olduğu bilinen Aybar soğuk hava dalgasının Sibirya’dan tesirli olmaya başladığı ve rotası ortasında yer alan Türkiye’ye yanlışsız gelmeye başladığı öğrenildi.

ÇOK SOĞUK BİR MART AYI YAŞANACAK

Soğuk hava dalgasının, Türkiye’de 35 yıl ortadan sonra da bir birincie neden olacağı argüman edildi. Buna nazaran Aybar nedeniyle Türkiye’de uzun mühlet sonra çok soğuk bir Mart ayı yaşanacak. Yine şiddetli kar yağışları tesirini gösterecek.

İSTANBUL’U AYBAR KAR FIRTINASI VURACAK

Hava Forum sitesinin yaptığı açıklamada, “İstanbul Aybar kar fırtınasına hazırlanıyor. İddialara nazaran, Perşembe-Pazartesi ortası okul/eğitim tatili ve iş yeri tatilleri gündeme gelebilir. Birtakım meteorolojik modeller İstanbul’u adeta kara gömüyor. Değişim olmaz ise 1987’den sonra en argümanlı kar geliyor” sözleri kullanıldı.

Kar,Soğuk,Hava ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Yeni sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.