3 milyona yakın mülteci engellendi! İşte Türkiye’nin düzensiz göçü bitirmek için devreye soktuğu 4 tedbir

Türkiye mülteci göçmen şahıslarlerle gayretine sürat kesmeden devam ediyor. 3 milyona yakın mültecinin sondan geçerek Türkiye’ye gelmesini …

17.06.2022
3 milyona yakın mülteci engellendi! İşte Türkiye’nin düzensiz göçü bitirmek için devreye soktuğu 4 tedbir

Türkiye mülteci göçmen şahıslarlerle gayretine sürat kesmeden devam ediyor. 3 milyona yakın mültecinin sondan geçerek Türkiye’ye gelmesini engelleyen stratejide 4 değerli başlık yer alırken, hali hazırda görülenin başında sorunun kaynağı olan ülkelerle diplomatik temas kurulması geliyor. Van’a özel harekat polisi ve jandarma desteği, 12 valinin koordinatör olarak görevlendirilerek, göç rotaları ile güzergahların oluşturulması ve yakalanan mülteci göçmen şahıslarlerin hudut dışı edilmesi de öteki değerli başlıklar.

Hükümet’in, mülteci göçmen şahıslarle gayret kapsamında uyguladığı dört ayaklı strateji sonuç verdi. Bugüne kadar 2 milyon 626 bin 295 mültecinin huduttan geçerek Türkiye‘ye gelmesi engellendi. İşte dört ayaklı stratejinin ayrıntılı bilgilerı:

DİPLOMATİK TEŞEBBÜSLER SONUÇ VERİYOR

Dört ayaklı stratejinin birinci ayağını, sorunun kaynağı olan ülkede, Türkiye‘nin diplomatik teşebbüsleriyle olayların tahlile ulaştırılması için atılması planlanan adımlar oluşturuyor. Bu bahiste Afganistan ve Ukrayna örnek gösterilirken, siyasi meselelerin çözülmesine yönelik dayanak teşebbüslerinin bununla bir arada ayrıyeten, TİKA ve Kızılay üzere kurumlar aracılığıyla gönderilen insani yardımlar tesirli oluyor.

VAN’A ÖZEL HAREKAT VE JANDARMA TAKVİYESİ

Van, Iğdır ve Ağrı üzere kritik vilayetlerdeki hudutlarda duvarların bu yıl sonuna kadar tamamlanması sistemsiz göçü önlemede yüzde 90’ın üzerinde bir katkı sağlayacak. Ayrıyeten, Van’a yaklaşık 1.000 Polis Özel Harekât ve 1.080 Jandarma işçisi desteğinin bununla bir arada ayrıyeten, Van Gölü’ne de Kıyı Güvenlik çalışanı gönderildi. Bu ögeler, termal kamera, gece görüş crehberaydin.comzları ve optik kuleler üzere teknolojiyle desteklenecek. Böylece İran hudut güvenliği sağlanmış olacak.

GÖÇ ROTALARI İLE GÜZERGAHLAR OLUŞTURULDU

12 vali koordinatör olarak görevlendirildi, göç rotaları ile güzergâhlar oluşturuldu ve buralara güvenlik üniteleri yerleştirildi. Türkiye gazetesinin haberine nazaran bu sayede, 39 bin 314 organizatör ve 1 milyon 246 bin 376 göçmen yakalandı.

YAKALANANLAR HUDUT DIŞI EDİLİYOR

Bu stratejinin dördüncü ayağını da yakalananların hudut dışı edilmesi oluşturuyor. Bu yıl 110 bin 968 kişi yakalanırken, hali hazırda görülenin 35 bini hudut dışı edildi.

Sınır ve daha fazla aydın haber yazıları okumak için Güncel sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.