3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenlendi

Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü koordinesinde …

04.12.2021
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği Düzenlendi

Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Kurs Merkezlerinde eğitim gören özel ihtiyaçlı bireylerin oluşturduğu koro tarafından…

AYDIN (Habermetre kadar) – Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediyesi Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi Kurs Merkezlerinde eğitim gören özel ihtiyaçlı bireylerin oluşturduğu koro tarafından seslendirilen müzik dinletisi programına katıldı.

Battalgazi İlçesi Şehit Oğuzhan Günaydın Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen program öncesi Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediyesi Lideri Selahattin Gürkan, Battalgazi ve Yeşilyurt Halk eğitim Merkezinde eğitim gören özel ihtiyaçlı bireylerin yapmış olduğu yapıtları inceleyerek bilgi aldılar.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle tüm engelli kardeşlerimizin Gününü kutluyorum diyerek konuşmasına başlayan Vali Aydın Baruş, “Engelli kardeşlerimizle birlikte olmak, onların ömür sevincini paylaşmak bizlere her vakit sevinç ve memnunluk veriyor.

Sizlerin gözlerindeki umuda ve ömür sevincine şahit olmak zorluklar karşısında çabamızda bizlere güç veriyor, azim kazandırıyor.

Bireyler olarak mutluluğumuzu ve gelecek beklentilerimizi etkileyen temel öge hayata nasıl baktığımızdır.

Hangi şart altında olursa olsun iyimserliği ve olumlu bakış açısını korumak memnun ömrün anahtarıdır.

Muvaffakiyet ve mutluluğun önündeki asıl mahzur fizikî eksikliklerimiz değil, kendi zihnimizde önümüze inşa ettiğimiz engellerdir.

İnsan toplumsal bir varlıktır, hayatın manası başka beşerlerle olan bağlarımızda zımnidir.

Hayatın zorlukları karşısında hiçbir insan tek başına uğraş gücüne sahip değildir.

Karşılaştığımız güçlüklerde ya ailemizin ya arkadaşımızın ya toplumun başka bireylerinin ya da kamu otoritelerinin yardımına muhtaçlık duyarız.

Toplumdaki bireylerle birlikte yaşamayı manalı kılan, işte bu dayanışma ve yardımlaşma anlayışıdır.

Toplumumuzu oluşturan bireyler ortasındaki bu yardımlaşma ve dayanışma kültürü hayata olumlu bakmamızı sağlar.

Toplumdaki başka bireylere gösterdiğimiz hürmet ve anlayış birebir vakitte kendimize olan hürmet ve kıymeti gösterir.

Birlikte hayatı paylaştığımız birtakım bireyler hayat çabalarında dezavantajlı duruma sahip olabilirler.

Kıymetli olan onların karşılaştığı zahmetleri toplum olarak daima birlikte göğüslemek, bugünkü ve gelecek hayatımıza dair umudumuzu ve sevincimizi paylaşmaktır.

Engellilerin sahip olduğu haklar ve onların hayata bakış açıları bir toplumun geleceğe ait umudunu ve beklentilerini yansıtır.

Engellilere duyduğumuz hürmet ve onlara verdiğimiz kıymet birebir vakitte kendimize hürmetimizi gösterir.

Biz engellilerimizle birlikte güçlü bir milletiz.

Engellilerin hayata umutla bakmadığı, kendisini yalnız hissettiği bir toplumun hayat sevinci, memnunluğu eksik olacaktır.

Engelli kardeşlerimize her an yaşama sevincini hissettirmek, ülkemizin birliğine, beraberliğine, geleceğine olan inancımızı daima birlikte paylaşmak, her alanda Türkiye’nin ileriye gitmesi için daima birlikte el ele olmak üzerimize düşen değerli bir sorumluluktur.

Engelli vatandaşlarımızın iş hayatına katılması, toplumsal hayatta ve günlük hayatta aktif olarak yer alması için devletimiz, hükümetimiz çok değerli düzenlemeleri hayata geçirmiştir.

Bugün Malatya’da (1. 218) engelli vatandaşımız özel bölümde etkin olarak çalışma hayatının içinde yer almakta, vilayetimizin ve ülkemizin kalkınmasına çok kıymetli katkılar sunmaktadır.

Kamu kurumlarında(437) kardeşimiz engelli takımında istihdam edilmekte, hayatını kazanmakta, vatandaşlarımıza hizmet etmektedir.

Malatya’da patronlarımız yasal olarak çalıştırmaları gerekenlerin üzerinde (72) engelli kardeşimize iş veriyor. Onlara iş imkanları sağlayan iş insanlarımıza bilhassa teşekkür etmek istiyorum.

Öteki taraftan, bakıma muhtaç engellilerimiz için sağlanan imkanlar çerçevesinde, ilimizde(6. 183)engelli vatandaşımız konutta bakım hizmetinden yararlanmaktadır.

(686)Engelli çocuğumuz için aileleri, (7. 549) engelli vatandaşımızın ise kendileri olmak üzere toplam (8. 235) engelli mkent aydın haberleriş imkanından istifade etmektedir.

Vilayetimizde engellilere yönelik hizmet veren (5) kuruluşumuzda (367)vatandaşımıza bakım hizmeti verilmektedir.

Malatya’da engelli kimlik kartı alan (22. 794) vatandaşımız, kendilerine ilgili mevzuatla sağlanan kolaylıklardan istifade etmektedir.

Vilayetimizde engellilere yönelik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren(31) Rehabilitasyon Merkezi’nde kayıtlı engelli sayısı (4. 078)’dir.

Vilayetimizdeki engelli kardeşlerimizin eğitim imkanlarından yararlanması için devletimizin her türlü imkanı seferber edilmiş durumdadır.

Engelli Öğrencilerimize özel eğitim veren (17) Kurumda (843) öğrencimiz özel eğitim almakta, (304) öğretmenimiz bu eğitim fkent aydın haberleriliyetlerinde çalışmaktadır.

(843) engelli öğrencimiz (49) taşıma merkezi okula devletimizin sağladığı imkanlarla taşınarak, eğitim hakkından yararlanmaktadır.

Engelli kardeşlerimizin eğitim, sıhhat ve bakım imkanlarının daha hoş yerlerde sağlanması için gerekli çalışmalarımız sürmektedir.

Bu kapsamda; Ulusal Eğitim Bakanlığınca, her kademedeki öğrencilerimizin eğitim alabileceği Özel Eğitim yerleşkesi ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığımızca Vilayetimizde kurulması planlanan Manisiz Hayat Merkezi ve Ağır Engellilerin günlük bakım ve eğitimlerini sağlayacak Gündüzlü Bakım Meskeni üretimine ait çalışmalar devam etmektedir.

Engelli kardeşlerimize Merkezi Hükümet tarafından sağlanan bu imkanlar yanında, onların toplumsal hayata faal olarak iştiraklerini ve günlük hayatlarında karşılaşabilecekleri zahmetleri aşmalarını sağlamak için lokal idareler tarafından yapılan çalışmalar da büyük ehemmiyet taşımaktadır.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerimiz tarafından yollarda, kaldırımlarda, öbür toplumsal kullanım alanlarında engelli kardeşlerimizin gereksinimlerine uygun olarak yapılan düzenlemeler onların hayatını kolaylaştırması bakımından büyük kıymet taşımaktadır.

Tekrar engelli vatandaşlarımızın günlük toplumsal ve sportif aktivitelere iştiraklerini sağlamak maksadıyla belediyelerimiz tarafından açılan toplumsal hayat merkezleri engellilerimizin toplumsal hayata iştiraklerine olumlu katkılar sunmaktadır.

Öbür taraftan, belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşları tarafından, fizikî engelli kardeşlerimizin sıhhat kuruluşlarına problemsiz bir biçimde ulaşımını sağlamak, sportif ve kültürel etkinliklere erişimine yardımcı olmak gayesiyle engelliler için özel olarak dizayn edilmiş ulaşım araçlarının temin edilmesi ve onların hizmetine sunulması da kıymetli bir gereksinimi karşılamaktadır.

Bu çalışmaların belediyelerimiz tarafından titizlikle ele alınarak, daha da yaygınlaştırılarak devam ettirilmesi gerekmektedir.

Engelli vatandaşlarımızın yaşamış oldukları meselelerde devlet olarak, sivil toplum olarak ve bireyler olarak ebediyen kardeşlerimizin yanında yer almak, her hususta onlara takviye olmak yaşama olumlu bakmalarına olumlu katkı sağlamak hepimizin vazife ve sorumluluğudur.

Bir gün, kendimizin de, yakınlarımızın da emsal dezavantajlara maruz kalacağımızı unutmadan empati yapmak bu sorumluluğu daima hissetmemizi sağlayacaktır.

Sözlerime burada son verirken, tüm engelli kardeşlerimizin Dünya Engelliler Günü’nü bir sefer daha tebrik ediyor, kendilerine ve ailelerine siz bedelli konuklara en derin hürmet ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Program sonunda Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediyesi Lideri Selahattin Gürkan ve protokol müzik dinletisinin akabinde koro ve eğitmenlere ikram ve plaket takdim ettiler.

Programa Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediyesi Lideri Selahattin Gürkan, Kurum Müdürleri, Siyasi Partilerin Temsilcileri, Sivil Tolum Kuruluşlarının Liderleri, özel ihtiyaçlı bireyler ve aileleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Habermetre kadar – Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.