120 insani yardım TIR’ı Suriye’ye yola çıktı

Suriye’de bugüne kadar milyonlarca bireye yardım ulaştıran İHH, artık de “Kış Kapıda; Yalnız Bırakma” diyerek güç kurallarda kışı geçirmek …

11.12.2021
120 insani yardım TIR’ı Suriye’ye yola çıktı

Suriye’de bugüne kadar milyonlarca bireye yardım ulaştıran İHH, artık de “Kış Kapıda; Yalnız Bırakma” diyerek güç kurallarda kışı geçirmek zorunda kalan Suriyeliler için bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli vilayetlerinden Suriye’ye 120 adet insani yardım TIR’ı gönderildi.

Suriye’de 12 yıldır devam eden savaş sebebiyle yüz binlerce insan yardıma muhtaç halde hayatına devam ediyor. Kışın gelmesiyle kamplarda hayat şartları gitgide zorlaşıyor. Çadırların ısınması, çocukların, bayanların ve yaşlıların soğuktan etkilenmemesi için İhh İnsani Yardım Vakfı, bu yıl da harekete geçti.

Suriye’de bugüne kadar milyonlarca bireye yardım ulaştıran İHH, artık de “Kış Kapıda; Yalnız Bırakma” diyerek güç kaidelerde kışı geçirmek zorunda kalan Suriyeliler için bir yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 vilayetten ve İstanbul’dan 120 insani yardım TIR’ı mazlumlar için birebir anda dahil oldu.

İstanbul’daki uğurlama merasimi, Ümraniye Hekimbaşı Spor Toplumsal Tesisleri yanında gerçekleştirildi. Merasime, Ümraniye Belediye Lideri İsmet Yıldırım, İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın, AK Parti Ümraniye Vilayet Lideri Av. Mahmut Emin Mollaoğlu, Ümraniye Müftüsü Muharrem Gül, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

“EVLET EKMEKSİZ KALMASIN”

Selamlama konuşmasını yapan İHH İstanbul Vilayet Lideri Mehmet Kesmen, “Bugün insan hakları günü fakat gönül coğrafyalarımızda yaşanan kan ve gözyaşı dinmiyor. Suriye’de, Filistin’de, Yemen’de, Libya’da, Afganistan’da, Irak’ta, Somali’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da, Keşmir’de, Arakan’da, Gazze’de ve Kudüs’te yaşanan acılar hâlâ vicdanları yaralıyor” dedi. Mehmet Kesmen şöyle konuştu:

“İHH olarak bugüne kadar milletimizin dayanaklarıyla milyonlarca bireye yardım ulaştırdık ve ulaştırmaya devam ediyoruz. Geçen sene “Rotamız Düzgünlük, Yükümüz İnsanlık” diyerek yola çıkmıştık bu sene de “Kış Kapıda; Yalnız Bırakma” diyerek kışın sıkıntı kurallarında çadırlarda kalan Suriyeli mazlumlar için bir yardım kampanyası başlattık. Bu özel günde 81 vilayetten insani yardım TIR’ları mazlumlar için yola çıkıyor.

Tüm halkımızdan, kurumlarımızdan ve hayırsever insanlarımızdan beklentimiz başlattığımız bu kampanyaya takviye olmalarıdır. Akşamları yanmayan sobanın yanı başında üşümüş parmaklarıyla kalemi tutamayan çocuklar kalmasın. Çadırlar ısınsın. Tavanı akan çadırlarda beşerler geceleri soğukla uğraş etmesin. Soğuk havada ve çamurlu yollarda ayakkabısız, botsuz ve montsuz çocuk kalmasın. Konutlar ekmeksiz kalmasın. Bugün buradan ülkemizin ve dünyanın her yerindeki tüm mazlumların yanında olduğumuzu, onları asla yalnız bırakmayacağımızı ve onlara umut olacağımızı herkese yine haykırıyoruz!”

“ENSAR OLMAK HERKESE NASİP OLMAZ”

Daha sonra kürsüye İHH Genel Sekreteri Durmuş Aydın çıktı. Durmuş Aydın, “Bugün bizi yalnız bırakmadığı için tüm iştirakçilere teşekkür ediyorum. Mazlumların yanında olmak herkese nasip olmuyor. Dünyada herkes bir gün mülteci ya da muhacir olabilir. Fakat Allah herkese ensar olmayı nasip etmez. Sizler bunu gerçekleştiriyorsunuz. Bugün ortamızda Pakistan’dan, Bosna’dan, Malezya’dan, Endonezya’dan iştirakçiler var. Birlikte olunca çok hoş işler yapabiliyoruz” tabirlerini kullandı.

“TÜRKİYE KADAR MAZLUMLARI DÜŞÜNEN ÜLKE YOK”

AK Parti Ümraniye Vilayet Lideri Av. Mahmut Emin Mollaoğlu ise konuşmasına geçtiğimiz haftalarda yeterlilik yolunda vefat eden 4 genç için rahmet dileyerek konuşmasına başladı. Mollaoğlu, “Bizlere düşen bu yardımları mazlumlara ulaştırmak. Dünyada birçok Müslüman ülkesi var. Ancak içlerinde Türkiye kadar bu mazlumları ve mağdurları düşünen yok. Belediyemize ve İHH’ya teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“İYİ Kİ İHH VAR”

Ümraniye Belediye Lideri İsmet Yıldırım da kendileri için her gün insan hakları günü olduğunu ve insan haklarının çiğnendiği her günün onlar için kıymetli olduğunu vurguladı. Yıldırım, şunları söyledi:

“İnsanlık, tarihte olmadığı kadar güç günlerden geçiyor. Kaoslar, savaşlar, açlıktan bitap düşen insan sayısı ne yazık ki her geçen gün artıyor. Birtakım ülkeler ne yazık ki zulmü görmezden geliyor. Kimisi de zulmü alkışlıyor. Ancak Türkiye olarak biz hamd olsun tarihte olduğu üzere tekrar mazlumların, mağdurların yanındayız. Nerede elinden hakları alınan bir yetim var ise biz oradayız. İktisadın zorlaştığı bugünlerde bile milletimizin yardımlarını esirgemiyor. Ümraniye olarak İHH ile birlikte 3 yıldır bu çalışmalara takviye oluyoruz. Düzgün ki İHH var. Bu sene de 5 TIR’la belediye olarak bu çalışmalara takviye oluyoruz.”

DUALARLA UĞURLANDI

İlçe Müftüsü Muharrem Gül’ün ettiği duanın akabinde içerisinde besin, giysi, yakacak üzere çeşitli yardım gereçlerinin yer aldığı TIR’lar, mazlum ve mağdurlara ulaştırılmak üzere Suriye’ye uğurlandı. Uğurlanan son 120 TIR’la birlikte kampanya kapsamında 1 Kasım 2021’den bu yana gönderilen TIR sayısı 228’e ulaştı. Kampanya, kış boyunca devam edecek.

Son Dakika Haberleri

Kaynak: Haberler.com

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.